SON YAZILAR

Age Of Mythology: Yıllardır Eskitemediğim Oyun

 Age Of Mythology: Yıllardır Eskitemediğim Oyun
Okunuyor Age Of Mythology: Yıllardır Eskitemediğim Oyun

Age Of Mythology, Ensemble Studios tarafından 2002 tarihinde çıkan bir mitoloji strateji oyunudur. 20 yaşında olan ben, kendimi bildim bileli bu oyunu her zaman bilgisayarımdaki oyunlar klasöründe tutarım. Oyun hakkında bilgilere geçmeden önce bu oyuna nasıl başladım ve neden bu kadar sevdiğimi anlatayım.

Age of Mythology ile tanışmam bundan 13 sene öncesine dayanır, pek fazla strateji oyunu oynayan bir insan olmadığım için beni bu oyunu oynamaya iten etken tanrılar ve mitolojik yaratıkların olmasıydı şaka maka cidden böyle, oyunun zamanına göre üstün grafikleri veya arkantoslu, ajaxlı hikayesi değil basbayağı age of empires dan farklı olarak mitolojik yaratıklar ile de savaşabilmemdi. Tabi oyunun o enfes introsunu ve girişteki müziğini es geçemem. abi böyle bişey yok ya oyun mu oynuyoruz, film mi izliyoruz belli değil insan sadece o introyu görmek için oyunu açar kapar o derece yani, gerçi yeni sürümünde artık eskisi gibi değil. Oyunu açtığımızda direk gelmiyor ayarlardan kendimiz bulup izlememiz lazım ama ne yapalım yapacak be şey yok.

Zaman geçtikçe yaşım büyüdükçe oyunun mantığını çözdükçe tabi daha fazla zevk almaya başladım ve başta söylediğim 13 sene öncesinden 2020 ye kadar gelmiş oldu age of mythology serüvenim. Ve ne zaman farklı strateji oyunları oynamaya kalksam bu kadar zevk alamadım beni bu kadar içlerine çekemediler, bu arada oynadığım oyunlar kötü falan da değildi, metacritic puanları yüksek, insanları övdüğü oyunlardı ama ben pek sevemedim. Sizlere oyunla benim aramda oluşan bağdan bahsettikten sonra gelin biraz da oyunun içine, incelemeye geçelim.

Age Of Mythology İnceleme

Öncelikle oyun age of empires dan farklı olarak bildiğiniz gibi tanrılar üzerine kurulu yani her uygarlığın kendine ait tanrıları var. Ve bu tanrılara ait ek olarak dokuz mini tanrı daha var. Ve bunlara da özel, mitolojik yaratıklar ve güçler var. (Biraz kafanız karışmış olabilir)

Önceden oyunda ilk başta üç uygarlığın tanrısı vardı, yeni çıkan sürüm ile dört oldu, bide ek olarak DLC yaparak uygarlıkları beşe çıkarmış oldular. Bunlar; 

– Yunanistan (Zeus, Hades, Poseidon)

– Mısır (Ra, Isis, Set)

– İskandinav (Thor, Odin, Loki),

– Atlantis (Kronos, Oranos, Gaia)

– Çin (Fu xi, Nü wa, Shennong)

age of mythology

Oyunun ana mantığına gelecek olursak klasik age of oyunlarında gördüğümüz üret, geliş ve savaşmak üzerine kurulu. Üretim mantığı da altın, odun ve yemek toplamak üzerine kurulmuş.

Oyuna başlarken bir tanrı seçiyoruz, bu ister ra, ister zeus olsun tercih size kalmış oyunu oynadıkça zaten her tanrıyı tanıyorsunuz. Oyunda favor dediğimiz bir sistem var tapınak inşa edip tanrı punanızı arttırarak tanrınızın size sunduğu mitolojik yaratıkları üretebiliyorsunuz.

Age of Mythology’de gelişebilmeniz için seviye atlamanız lazım bunun içinde belirli şeyler yapmanız gerek, tapınak inşa edip sonra 400 et kasmak gibi.

Başka ne yazsam diye düşünürken mesela şey diyebilirsiniz “Bu tanrıların güçleri bir birine denk mi?” Denk olup olmadığını bilmiyorum ama oyunda önemli olan oynayışınız ve başta söylediğim gibi tanrıların özellikleri farklı yani bu nasıl oluyor mesela Yunanistan uygarlığında tapınak inşa edip ve oraya köle taparsa favor kasarsınız ama mısırda bunun için anıt inşa etmeniz gerek veya iskandınavda köleler ayrı, inşaat yapanlar ayrı ama diğerlerinde öyle değil, onun gibi belli başlı özellikleri var.

Son olarak arkadaşlar oyunun müzikleri cidden harika dinlemenizi öneririm. Hikaye modu da çok güzeldir. Oyunu stemde bulabilirsiniz ve Türkçe yaması internette mevcut onuda aratarak bulabilirsiniz. Age of mythology ile ilgili bildiğim herşeyi söylememe ye çalıştım ki oynayacak olursanız kendinizde keşfedebilesiniz. Yoksa anlatacak çok şey var.

Evet arkadaşlar age of mythology hakkında yazdığım yazının sonuna geldik. Elimden geldiği kadar size anlatmaya çalıştım, başka yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Satranç Nasıl Oynanır – Kuralları ve Taşların Hareketleri

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • To The Moon: Bir Ay Işığı Kadar Güzel – Weblogum
  To The Moon: Bir Ay Işığı Kadar Güzel – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Savaşları: Karşılaştırma Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımı Kömürü Geçti Age Of Mythology: Yıllardır Eskitemediğim Oyun Havacılık Endüstrisi Yeni Teknolojiler İle Sektör Değiştirebilir Asteroitler İle […]

  Cevapla
  34