SON YAZILAR

Beyin İmplantı İle Yapay Zeka Düşünceleri Okuyabiliyor

 Beyin İmplantı İle Yapay Zeka Düşünceleri Okuyabiliyor
Okunuyor Beyin İmplantı İle Yapay Zeka Düşünceleri Okuyabiliyor

Beyin İmplantı İle Yapay Zeka Düşünceleri Okuyabiliyor, Yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları, insanın düşünme sürecinde beyinde süregiden sinirsel aktiviteleri analiz ederek, metne çevirebilen bir sistem geliştirdiler.

“Yapay zeka insan zihninde gelişen sinirsel aktiviteyi % 97 oranında doğru olarak cümlelere dönüştürebiliyor.’’

San Francisco California Üniversitesinde görev yapan araştırmacılar tarafından yapay zeka ile beyne çip takıldı. Bu çalışmada 30 ila 50 cümlelik bir set, yazılı bir metne dönüştürüldü. Araştırma sırasında 250 kelimelik 30 ila 50 cümle içeren metin oluşturuldu.

Beyin İmplantı İle Düşüncelerin Okunması

Söz Konusu yazılım, epileptik nöbetlerin takibi için daha önce beynine elektrotlar yerleştirilmiş olan 4 kadından elde edilen sinir sinyalleri kullanılarak geliştirildi.

Araştırmacılar, bu çalışma sırasında kelimelerle ilişkilendirilebilen kalıplar için beyinden elde edilen nöron aktivitelerini yapay zeka ile analize aldı. Bu sırada çalışmaya gönüllü katılan kişiler, ortaya çıkarılan cümleleri tekrar tekrar okudular. Tekrar sırasında ortalama yapılan kelime hatası % 3 gibi çok düşük bir oranda bulundu.

Nature Neuroscience dergisinde Mart 2020 tarihinde bu araştırma ile ilgili bilgiler yayılandı. Makalede bu tip bir çözümleme ile elde edilen konuşmanın, normal insan konuşmasına oranla çok çok yavaş olduğu anlatılıyor.

Çalışmada makine ile yapılan çeviri işleminin temel mekanizmasından yararlanıldı. Bu amaçla bir cümle uzunluğundaki sinir faaliyeti, soyut bir şekilde kodlandı. Daha sonra da bu gösterilen kodun kelime kelime İngilizce cümleye dönüştürülmesi için, sürekli kendi çalışmasını tekrarlayan bir sinir ağı eğitimi programlandı.

Beyne Takılan İmplant İle Düşüncelerin Okunması Sistemini Geliştirilmeli

İngilizce konuşan bir bireyin kullandığı ortalama kelime sayısı 20.000 olarak tanımlanmaktadır. Bu bilgiden hareket edildiğinde, elde hazır bulunan sistemin normal bir insan konuşmasının anlaşılabilmesi için gereken hızın çok çok altında olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kullanılan kodlama ile cümlede geçen her kelimenin değişiminin, cümlenin alabileceği anlamları değiştirdiği de göz önüne alındığında uygulamanın genel doğruluğuna olan güvenilirlik de azalmaktadır.

Konu hakkında bilim insanları eldeki kod çözücünün düzeni öğrenebilmesine rağmen, doğru bir çözümlemeye ulaşmak için çok daha fazla veriye ve çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyorlar. Bu aşamada araştırmacılar gelişme kaydetmek için bir ileri adımın, eldeki sistemi daha farklı implant ve algoritmalar kullanan başka beyin-bilgisayar ara yüz teknolojileri ile birleştirmek olabileceği düşüncesini paylaşıyorlar.

Beyne Takılan Implantlar Hakkında Daha Önce Yayınlanan Royal Society Raporları

2019’da Royal Society tarafından yayınlanan raporda insan beynini bilgisayara bağlayan sinir ara yüzleri sayesinde bireylerin zihninin okunabileceği iddia edilmişti. Yine aynı raporda Elon Musk Neuralink çalışması ve Facebook araştırmacıları tarafından geliştirilen teknolojiler bu konuya örnek gösterilmekteydi. Bu çalışmalar ilgili raporda ’’İnsan odaklı bilgi işlemde bir sonraki büyük dalga‘’ olarak tanımlandı.

Royal Society raporu devamında bu tür ara yüz çalışmalarının, Alzheimer gibi hastalıkların önümüzdeki 20 yıl içinde tedavisi için, pratik yaşamda kullanılan bir seçenek olabileceğini belirtiyor.

Yine aynı raporda insanların bir dereceye kadar telepatik hale gelebileceği, yalnızca konuşarak değil sözcükler olmadan da sohbet edebileceğinden bahsediliyor. Ayrıca daha ileri aşamalarda fiziksel olarak deneyimlemeden sanal olarak tat ve koku alınabilmesinin de mümkün olabileceği düşünülüyor.

Andre Marie Ampere Kimdir? – Unutulmaz Bilim Adamları

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Hayvan Deneyleri Nasıl Başladı, Örnekler Ve Ahlaki Boyutu – Weblogum
  Hayvan Deneyleri Nasıl Başladı, Örnekler Ve Ahlaki Boyutu – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Undertale İnceleme: Sevgi İle Yapılan Oyun Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri Beyin İmplantı İle Yapay Zeka Düşünceleri Okuyabiliyor Fazla Kilonun Zararları Saymakla Bitmiyor Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak […]

  Cevapla
  26