SON YAZILAR

Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri

 Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri
Okunuyor Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri

Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri, Sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmemiz ilk şarttır. Sağlıklı beslendiğimiz takdirde bu sadece bedenimizi değil beyin yapımızı da koruyor. Beyin yapımız bozulduğu takdirde yaşam kalitemiz de düşecektir. Bu nedenle daha sağlıklı olmak ve daha sağlıklı düşünmek için sağlıklı ve düzenli beslenme önemlidir.

Öncelikle işe yediğimiz besinlerin içeriğinde ne tür maddelerin olduğunu kontrol etmekle başlayabiliriz. Bu konuda bilinçli olursak sağlıklı beslenme kendiliğinden gerçekleşecektir.

Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri Nelerdir?

Aspartam

Aspartam aslında bir yapay tatlandırıcı görevi görür. Aynı zamanda bir alkol türü olan metanol içerir. Bu da vücudumuzu firmaldehite kanalize edebilir.

Alkol

​Aşırı alkol tüketimi sonucu beyindeki hücrelerin içi toksin dolar. Aşırıya kaçmadan kullanılan alkol ise beyne anestezik etki yapar. Beyin sinyallerinin iletiminde yavaşlamaya neden olur. Ayrıca aşırı tüketimi erken ölüme de yol açabilir.

Trans Yağı

Trans yağlar doğal yağlarla karıştırılmamalıdır. Doğal yağlar gibi değillerdir. Çünkü; hidrojenleme denilen bir endüstriyel süreç geçirirler. Bu sayede uzun süre rafta kalma özellikleri vardır. Ancak bu dayanıklılık yapay olduğu için zararlıdır.

Hava Kirliliği

​Beynimiz alınan Oksijenin yüzde 25’ini tüketir. Bu beyin yapısının sağlıkla işlemesi için gereklidir. Bunun yanında var olan hava kirliliği sorunu hayati organlarımızı büyük ölçüde olumsuz etkiliyor. Beynimize zarar veren başka etkenler arasında da oburluk, kahvaltı yapmamak, uykusuz kalmak, Kolesterol sayılabilir.

Streste beyin yapısını olumsuz etkileyen başka bir unsurdur. Olumlu stresler vücudu rutininden kurtardığı için faydalı olabilir. Fakat olumsuz stresler beyin hücrelerinin ölümüne yol açabilir. Bu nedenle beyin egzersizi önerilir.

Kanserojen Gıdalar

​Kanserojen gıda olarak bilinen gıdalar yanmış veya yanmamış besinler gibi kansere neden olabilecek maddeler içeren besinlerdir. Bu besinlere örnek gösterilmek gerekirse:

1. Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar

2. Mikrodalga mısır

3. Konserve ürünleri

4. Rafine şeker

5. Izgara edilmiş kırmızı et

6. Gazlı-şekerli ve karbonlu içecekler

7. Çiftlik balıkları

8. Beyaz un

9. Hidrojen yağlar

10. Salamura ve füme gıdalar, turşular

Yüksek Miktarda Şeker

​Severek tüketilen şekerin aslında hiç de olumlu yanları olmadığını biliriz genelde. Fazla şeker tüketimi, öğrenme bozukluğu, depresyon, obezite ve zayıf hafızaya neden olabilir. Çünkü şeker tüketimi beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle şekerli gıdaları mümkün oldukça azaltmak bu riskleri önlemeye yardımcı olur. Daha uzun, sağlıklı bir hayat yaşamayı sağlar. Olası rahatsızlıkların önüne geçer. Sağlığımız için iyi olan besinleri tüketmek doğru karar olacaktır.

Beyin Egzersizi İçin Önemli Kurallar

Genellikle farklı egzersizler farklı bölgenin gelişimine yardımcı olur. Mesela bulmaca çözerken kullanılan düşünce ve kelimeler beynin sol bölgesinin gelişimine yardımcı olur. Sol bölgeye yapılan basınç doğru yanıtı bulmamıza yardımcı olur.

Beyin egzersizinde bir diğer etkili olan yöntemde müzik dinlemektir. Müzik, stresten arınmamıza yardımcı olur. İstenilen tarzda müzik dinlenebilir. Sevdiğinizi dinlemeniz size daha iyi gelecektir. Çünkü beyin yapmaktan hoşlandığınız şeylere daha çabuk yanıt verecektir.

Sigaranın Zararları Nelerdir, Bırakmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
2
 • Fazla Kilonun Zararları Saymakla Bitmiyor – Weblogum
  Fazla Kilonun Zararları Saymakla Bitmiyor – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri […]

  Cevapla
  35
 • Sigaranın Zararları Nelerdir, Bırakmak İçin Neler Yapılmalıdır? – Weblogum
  Sigaranın Zararları Nelerdir, Bırakmak İçin Neler Yapılmalıdır? – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Zararları Nelerdir, Bırakmak İçin Neler Yapılmalıdır? Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri Beyin İmplantı İle Yapay Zeka Düşünceleri Okuyabiliyor Fazla Kilonun Zararları […]

  Cevapla
  30