SON YAZILAR

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları, 7 Adımda Bize Katkıları

 Bilgisayar Oyunlarının Faydaları, 7 Adımda Bize Katkıları
Okunuyor Bilgisayar Oyunlarının Faydaları, 7 Adımda Bize Katkıları

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları, Yapılan araştırmalar sonucunda bilgisayar oyunlarının insanlara birçok açıdan katkı sağladığı onaylanmıştır. Gelin şimdi beraber bu katkıları sıralayalım.

1-Evde Sıkılmayı Önler

Evde boş zamanlarında sıkılan insanlar için daha eğlenceli vakit olanağı sunar. Örneğin bu pandemi döneminde evde hepimiz çok sıkılıyoruz. Bu canımızın sıkıldığı zamanlarda bilgisayar oyunları bir nebze de olsa sıkıntımızı giderebiliyor.

2-Spor Yapmaya Teşvik Eder

Kişi basketbol,futbol,voleybol gibi oyunlar oynarken gerçekte de bunu yapma isteği kazanır. Mesela ben bu oyunu bilgisayardan oynuyorum neden gerçekte de yapmayayayım diye düşünür ve bu da onu spora teşvik eder.

3-Sosyalleşmelerini Sağlar

Çok oyunculu oyunlar(Multiplayer) sayesınde insanlar oyunu karşısındaki ile oynarken aynı zamanda sohbet etmelerini sağlar. Bu da yalnız kalmalarını engeller. Arkadaş sahibi olmalarını sağlar ve aynı zamanda sosyalleşmiş olur.

4-Planlı Davranma Ve Uygulama

Oyunlarda her zaman bir sonraki bölüme geçmek için bir strateji ve plan oluştururuz. Çünkü o planı uygulamazsak bir sonraki bölüme geçemeyiz veya hiçbir zaman bir oyunu iyi oynayamayız. Bu da insanda gerçek hayatta da aynen bu şekilde olduğunu öğretir. Örneğin bir plan yapıp derse düzgün çalışmaz isek iyi bir not alamayız.

5-Kişide Dikkat Dayanıklılığını Azaltır

Bazı oyunlar aşırı derecede dikkat gerektirir. Örneğin karşınızdaki kişiyi görmek için gözlerimizle ekrana odaklanırız. Bu şekilde hem konsantrasyonumuz artar ve daha dikkatli biri olmamızı sağlar. Yani kişide dikkat dağınıklığını azaltır.

6-Yaratıcılığı Arttırır

Oyuncular ekranda farklı senaryo ve farklı karakterler gördüğü için doğrusal olarak yaratıcılıkları da gelişecektir. Bu da onların dünyaya farklı açılardan bakmalarını da sağlar.

7-Analitik Ve Çözüm Odaklı Bir Şekilde Düşünmeyi Öğretir

Özellikle strateji gerektiren oyunlarda çıkan sorunlarda daha analitik ve çözüm odaklı yaklaşmamız gerekir. Zamanla bu aynen oyunda olduğu gibi gerçek hayatta da karşımıza çıkan sorunlara çözüm odaklı yaklaşmamızı öğretir.

Bilgisayar Oyunlarının Faydaları yazımızın sonuna geldik. Diğer Yazılara Göz Atmayı Unutmayın. ( İsiliğe Ne İyi Gelir ve Neler Uygulanmalı )

Yorum Yap