SON YAZILAR

Bu Yöntemlerle Daha Verimli Ders Çalışabileceksiniz

 Bu Yöntemlerle Daha Verimli Ders Çalışabileceksiniz
Okunuyor Bu Yöntemlerle Daha Verimli Ders Çalışabileceksiniz

Verimli Ders Çalışma, Öğrencilik bazı dönemlerde stresli ve bunaltıcı olabiliyor. Geleceğin temelinin atıldığı bu dönemlerde sıkılmadan verimli şekilde ders çalışmak gerek. Bazı bireyler ders çalışma esnasında sıkıldığını ve dersten verim alamadığını dile getiriyor. Aslında bunun için verimli ders çalışma yöntemleri uygulanabilir. Ders çalışmanız için kendinize bir hedef ve plan belirlediğinizde başarınız da artacaktır. Bunu sağlamakta etkili ders çalışma yöntemleri ile mümkündür.

Odaklanmanıza Engel Olan Etkenleri Yok Edin

Çoğu zaman yapılan işe odaklanmakta zorlanabiliriz. Bunun en büyük sebebi odaklanmamıza engel olan cisimler veya yerlerdir. Yanınızda cep telefonunuz veya bilgisayarınız olduğunda aklınız onlara gidebilir. Telefonda biraz zaman geçirmek veya bilgisayarda biraz oyun oynamayı düşünebilirsiniz. Böyle olunca çalışılan dersten verim almak mümkün değildir. Sizin aklınızdan çıkmayıp ders çalışmanıza engel olan etkenleri o an için yanınızda uzaklaştırın. Odaklanmanıza engel olan hiçbir şeyi yanınızda tutmayın. Bunu yaparak çalıştığınız dersten daha fazla verim alabilirsiniz.

Günlük veya Haftalık Planlar Oluşturun

Çalışılan dersten daha fazla verim almak için kesinlikle planlar yapılmalıdır. Ders çalışmaya başlanıldığında saatlerce neler yapacağınızı düşünebilirsiniz. Planlı ve hedefli olmayan çalışmalarda bu durum çokça görülmektedir. Bunun için günlük veya haftalık planlar yapılmalıdır. Basit tabirle, o gün çalışacağınız konuları, dersleri kısacası yapmanız gerekenleri bir kağıda planlı olarak geçirin. Ders çalışmaya başladığınızda, ‘Ne çalışacağım?’ ‘Hangi Derslere Çalışsam?’ gibi sorularla zaman öldürmeyerek verimli olarak ders çalışacaksınız.

Ders Çalışmanıza Uygun Ortamlar Belirleyin

Bir önceki maddede de söylendiği gibi bulunduğunuz ortam ders çalışmanızda uygun olmayabilir. Bunun için sessiz bir odada sadece size ait olan masayı kullanabilirsiniz. Masanızın üzerine sizi motive eden şeyleri koymanız, daha fazla ders çalışmanıza yardımcı olacaktır. Kitaplarınızı, defterlerinizi, kalemlerinizi ve sizi motive eden her şeyi daima masanızın üstünde tutun. Hazırladığınız planları da masanıza yapıştırabilirsiniz. Böyle yaptığınızda ders çalışma isteğiniz artacak, çalışılan derslerden daha fazla verim alacaksınız.

Hedeflerinizi Büyüterek İlerleyin

Bu yöntemin size faydası oldukça fazla olacaktır. Her alanda büyüyerek ilerleyen insanlar daha güçlü olurlar. Sizde planınızı büyüterek ilerlerseniz verimlilik adına daha güçlü olacaksınız. Bu hafta ders çalışma planınıza haftada 500 tane soru çözmeniz gerektiğini yazabilirsiniz. Diğer haftanın planında ise 600 soru çözmeniz gerektiğini yazmalısınız. Fazladan çözülen her soru sizin derslerdeki verimliliğinizi artıracak ve daha bilgili olmanızı sağlayacaktır.

Hedef Sonrası Ödüller Belirleyin

Günlük hedefinizi tamamlamanız için ders çalışmaya başladınız ve biraz sıkılıyorsunuz. Böyle durumlarda kendinizi ödüllendirmeniz verimliliğinizi artıracaktır. Ders çalışmanız gereken 4 saatiniz var diyelim. 4 saat sonundan hedefleri tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin. Çikolata, bilgisayar oyunu, bisiklet sürmek gibi şeyler buna örnek olabilir. Sizin sevdiğiniz yiyecekleri veya eylemleri kendinize hedef sonrası ödül olarak belirleyin. Aslında yiyeceklerinizi ders çalışırken yemeniz daha iyi olur, diğer eylemleri ödül olarak belirleyebilirsiniz. Böylece ödülün vermiş olduğu hırs ile daha verimli ders çalışacaksınız.

Kitap Okuyarak Verimliliği Artırın

Bu yöntem sadece ders çalışma esnasında uygulanmayabilir. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumak, okumayı ve anlamayı geliştireceği için derslerdeki soruları okumanız ve anlamanızda gelişecektir. Kitap okumanın faydaları çok fazladır, etkisi sadece verimli ders çalışmak değildir. Günlük olaylara bakış açınızı, problem çözme yeteneğinizi, kelime dağarcığınızı geliştirecek ve daha saymadığımız çok fazla fayda sağlayacaktır. Verimli ders çalışmada etkili olduğu gibi kişisel gelişiminize de katkı sağlayacaktır.

Mola Verin

Aslında ders çalışma esnasında mola vermek çokta verimli değildir. Sonuçta süreklilik gerektiren bir çalışma uyguluyorsunuz, mola sonrasında bunları hatırlamayabilirsiniz. Mola vermeden çalışmakta sizi sıkabilir. Bu yüzden molalı ve etkili bir ders çalışma yöntemi var. 1 saat çalışarak 10 dakika mola verebilirsiniz. Mola esnasında çok fazla şeylere odaklanmamalısınız. Molada odaklandığınız bir şey mola sonrasında ders çalıştığınızda aklına daima gelerek verimliliğinizi azaltabilir. Verimli ders çalışmak için molanızda dikkatinizi dağıtacak şeyler yapmayın.

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmak İçin 5 Tavsiye

Yorum Yap