SON YAZILAR

Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak

 Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak
Okunuyor Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak

Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak, Yenilenebilir enerji kaynakları, sanıldığı kadar sınırlı değil. Demir tozu bile bir yeşil enerji kaynağı olarak kullanılabilir ve kullanılıyor. Newatlas.com sitesinin haberine göre, Hollanda’da bir bira fabrikası olan Swinkels Family Brewers şirketi, demir tozunu yakarak enerji elde eden ve endüstriyel ölçekte çalıştıran dünyadaki ilk işletme olmuş.

Sıfır karbonlu enerji kaynaklar arayışı, sebepsiz değil. Biz insan için yaşam formunu destekleyen 250 milyar yıldızdan biri olan dünyada yaşamımızı milyonlarca yıldır sürdürüyoruz ve dünyanın geleceği; sanayi ve teknolojinin geliştirilmesi uğruna feda ediliyor.

Küresel ısınma, kara parçalarının azalması, temiz su kaynaklarının azalması gibi dünyanın dengesinin bozulduğunu gösteren işaretler; gelişmiş ülkeleri harekete geçirerek; atmosfere zarar veren karbon salınımız ve diğer zararlı gazların salınımını önleyecek yöntemler aramaya itiyor. Çağımız, fosil yakıtları terk edip, sıfır emisyonlu yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi gerektiriyor. Swinkels Family Brewers şirketi de bu düşünce ile hareket eden bir şirket olarak, demir tozunu yakarak enerji elde ediyor. Demir tozları, tüm sanayileşmiş ülkelerde bol bulunan bir atık ve 1.800 santigrat dereceye ısıtıldığında kömür gibi yanıyor. Şimdilik bir bira fabrikası bu ısıyı kullanarak üretim yapıyor ama, TU Eindhoven, teknik üniversite olarak, ısı ve elektrik üretmek için, demir tozlarının kullanılmasına ilişkin araştırmasını derinleştirdi. Bu araştırma ekibi, Alman bira fabrikasının ısı- elektrik ihtiyacını karşılamak için demir tozunu yakıt olarak kullanmayı başardı. Şimdi de 1 Mega Watt enerji ürerimi için kolları sıvadı. Başarılı olursa, önümüzdeki yıllarda 10 Mega Watt santrali demir tozu ile çalıştıracak.

demir tozu kullanımı

Enerji Kaynağı Olarak Demir Tozu Kullanılması

Demir tozunun 1.800 derecede yanması ne kadar verimli bir enerji açığa çıkarıyor sorusu akla gelmiyor değil, ama günümüzde tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının veriminin yüzde 40-50 oranında olduğunu göz önünde bulundurursak; demir tozu kaynağının yüzde 40 verimi hiç de göz ardı edilemez.

Verimin yüzde 40 civarında olmasının bir nedeni var. Öncelikle eldeki demir tozlarını yakmak için, gerekli olan 1.800 santigrat derece ısıyı elde etmek için, başka enerji kaynağı reaksiyonu başlatmaktadır. Bu da bizi zorunlu olarak, tetikleyici görevi ile fosil yakıtlara muhtaç ediyor. Ancak, ilk hareketi başlatacak olan ve 1.800 santigrat derece ısıyı temin edecek olan kaynağı, güneş enerji santrallerinden tedarik edebilirsek; bu durumda, tamamen yeşil enerji döngüsüne sahip olabileceğiz. İşte o zaman hiçbir fosil yakıta ve karbon zehrine mahal vermeden, fabrikalar, sadece demir tozu ve GES santralleri ile enerji elde etme döngüsünü sağlayabilecek.

demir tozu

Elbette bu projeler, ciddi başlangıç yatırımları gerektiriyor. Ama bu tür projelerin amortisman süreleri( kendi parasını çıkarma süresi) 5-7 yılı geçmeyecek, bundan sonraki yıllarda ise tüm enerji bedava karşılanabilecek. Bu da tabi ki üretilen ürünlerin maliyetini düşürecektir.

PlayStation 5 Vs Xbox Series X Karşılaştırması

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Ve Çalışma Prensibi – Weblogum
  Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Ve Çalışma Prensibi – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak […]

  Cevapla
  25