SON YAZILAR

Dinozorlar Timsahlardan Geliyor Olabilir

 Dinozorlar Timsahlardan Geliyor Olabilir
Okunuyor Dinozorlar Timsahlardan Geliyor Olabilir

Yakın zamanlarda keşfedilen bir fosilin en eski dinozorlar ile akraba olabileceği belirlendi. 245 milyon yıl önceye ait olan fosil, dört ayaklı bir türe ait olduğu ve boyutunun tahmin edildiğinden çok daha büyük olduğu ortaya çıktı.

Teleocrater cinsine sahip olduğu söylenen hayvanın türü, kuşları, dinozorları, pterozorları ve timsahları içeren bir grup olan bir archosaura ait olduğu öne sürüldü. Doğrudan dinazorların atası olmasa da evrim bilimine yenilik getirebilir. Fosilin, güney tanzanya’da bulunduğu ve türünün küçük bir iki ayaklı sürüngene ait olmadığı belirlendi, aksine uzun kuyruğa sahip ve uzun bir boyna sahip dört ayak üzerinde yürüyebilen bir hayvana ait.

Keşif yabancı dergi olan nature’de yayınlandı ve araştırmanın bilim insanlarınca ilk dinozorları ve atalarının gerçekte neye benzediklerini yeniden düşünebilecekleri belirtildi.

Bu Keşif, Dinozorların Geçmişini Değiştirebilir

Arkozorlar türüne ait olan hayvanlar 250 milyon önce Dinazorlar ve Timsahlar olarak ikiye ayrıldılar. Teleocraterler, dinozorların en erken üyelerinden biri ve ilk dinozorlar bu türden 10-15 milyon yıl sonra ortaya çıktılar.

Bulunan türün dinozorlarla bağlantılı olmasına rağmen, Ekip, bildiğimiz dinozorlara çok az benzerlik gösterdiğini keşfetti. Hayvanda timsahlarda bulunanlara çok benzeyen ayak bileği kemikleri bulundu. Bu keşif, daha önce sadece arkozorlar’da var olduğuna inanılan özelliklerin aslında her iki grubunda ortak atasında var olduğunu gösteriyor.

dinozorlar

Farklı bir yabancı dergide yayınlanan yazıda keşfedilen hayvan için şunlar söylendi “Gerçekten bizim için büyük bir sürprizdi, çünkü kuş tarafındaki dinozorlar da dahil olmak üzere tüm arkozorların tümü, oldukça basit bir kuş benzeri menteşe tipi ayaklara sahipler ve timsah benzeri bir ayak bilekleri var.” Açıklaması yapıldı.

Yazar Kenneth Angielczyk, dergiye yaptığı açıklamada “Keşif dinozorların evrimin olarak neye benzediğine dair anlayışımızı değiştirebilir ve dinozorların, kuşlara giden soylarındaki ilk formlarının neye benzediğine dair artık bir fikrimiz var.” dedi. Dinozorlar hakkında yazmış olduğum yazının sonuna geldik arkadaşlar, bu keşif cidden dinozorların geçmişini anlamamamıza çok faydalı olacak gibi görünüyor.

Yeni bir yaşanabilir gezegen bulunmuş olabilir, bu konu ilginizi çekti mi? o zaman sizi hemen oraya alalım. Herkese sağlıklı iyi günler. Görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Katil Sivrisinek Türünün Genetik Kökeni Araştırıldı – Weblogum
  Katil Sivrisinek Türünün Genetik Kökeni Araştırıldı – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] İle Mücadelemizde Yapay Zekanın Faydaları Enola Holmes: Netflix Film İncelemesi Dinozorlar Timsahlardan Geliyor Olabilir Nanoteknoloji Nedir? Kulanım Alanları Ve Olası Zararları To The Moon: Bir Ay Işığı […]

  Cevapla
  25