SON YAZILAR

Doğru Nefes Almanın Vücüda Etkisi

 Doğru Nefes Almanın Vücüda Etkisi
Okunuyor Doğru Nefes Almanın Vücüda Etkisi

Doğru nefes almanın vücuda etkisi sandığınızdan çok fazladır. Nefes alma tarzınız, dolaylı yollarla vücudunuza etki eder. Etkili şekilde nefes almak, vücudunuzun sağlıklı olmasına ve ruhen rahatlamanıza yardımcı olur.

Nefes almak, canlılar için olmazsa olmaz bir eylemdir. Nefes alma şekli insandan insana değişir. Kimi insan sadece ağzından nefes alırken, kimi insan ise sadece burnundan nefes alır. Bazı insanlar da hem ağzından hem burnundan nefes alabilir. Her insanın nefes alma şekli birbirinden farklıdır. Nefes alışınıza biraz odaklandığınızda, her an aynı şekilde nefes almadığınızı fark edeceksiniz. Şimdi, doğru nefes almanın vücuda etkilerini göreceksiniz…

1- Nefes Alma Şekliniz ve Duygularınız

Nefes almak insan hayatında en önemli yere sahiptir. Öyle ki yaşamın sürmesinde büyük rol oynar. Aynı zamanda duygularınızı keşfetmek içinde nasıl nefes aldığınıza bakmalısınız. Eğer ağır şekilde nefes aldığınızı fark ettiyseniz, büyük ihtimale ağır stres altındasınız ya da kızgınsınız demektir. Çok mutlu olduğunuz anlar da yine ağır nefes alırsınız. Nefes alma şekliniz derin ve yavaş ise, bu kendinizi huzurlu ve rahat hissettiğinizi gösterir. Diyaframın şekli nasıl nefes aldığınızı ve aynı zaman da o an nasıl hissettiğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

2- Bilinçli ve Bilinçsiz Nefesin Farkları

Bilinçsiz nefes alma denilen olay aslında normal nefes alma sürecidir. Bu süreçte oksijen alımı sağlıklı ilerler ve hücresel metabolizma güven altındadır. Nefes almak, aynı anda sinir sistemiyle bağlantılı olan otonom işlevine bağlıdır.

Aynı zamanda, bilinçli nefes almak hem sakinleşmenize hem de kendinizi güvende hissederek nefes alışınızı iyileştirir. Doğru nefes almanın vücuda olan etkisi en çok bilinçli nefes alındığında görülür. Bilinçli olarak nefes almanın farkı, bilinçsiz nefes alındığında göğüs hareketi ve diyaframdan alınan nefese geçişle alakalıdır.

Diyafram nefesi, oksijen miktarını ve oluşan basıncı arttırır ve ciğerlere oksijen doldurur. Ciğerlere dolan nefes bütün kafesleri doldurur ve aynı anda vücuttan karbondioksit atılmasını sağlar. Dolayısıyla vücudun sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayan parasempatik sinir sistemi de aktif hale gelir.

doğru nefes

3- Bilinçli Nefesin Beyine Faydaları

Doğru nefes almanın beyin üzerinde birçok etkisi vardır. Bilinçli şekilde nefes almak, hücresel oksijenasyon ve doku oksinejasyonu, doku basıncını etkisi altın alarak ve yaşam imkânı sağlayan adenozin trifosfat (ATP) sentezini aktifleştirerek nefes alma kalitesini yükseltebilir. Bunun sebebi ise doğru nefes almanın kan basıncını düzenlemesidir. Aynı zamanda bu şekilde nefes almak, beyinde ki nöronlar arasında kan dolaşımını arttırır ve bağlantıyı kuvvetlendirir.

Meditasyon ve yoga yapıldığında, beynin büyüdüğünü gösteren bazı araştırmalar mevcuttur.

Yani özetle, bilinçli ve doğru şekilde nefes almanın, duyusal ve dikkatle bilgileri işleme alanında farklılıklara dönüşür.

Bilinçli nefes almak ve nefeste oluşan en ufak bir değişiklikle beyine rahatlamasını emreden nörotransmiter olan asetilkolin fazlalaşır ve gevşeme bu da gevşeme sağlar.

Bu demek oluyor ki, doğru nefes almanın vücuda etkisi, vücudun rahatlamasına ve denge de olmasına yardımcı olur. Aynı anda nöroendokrin, nörokimyasal, sindirim ve dolaşım sisteminin verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler – Weblogum
  Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Hakkında İlginç Bilgiler Doğru Nefes Almanın Vücüda Etkisi Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir? Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Ve Çalışma […]

  Cevapla
  38