SON YAZILAR

Dolar Neden Düşer Neden Yükselir? Kısaca

 Dolar Neden Düşer Neden Yükselir? Kısaca
Okunuyor Dolar Neden Düşer Neden Yükselir? Kısaca

Dolar Neden Düşer Neden Yükselir? Elindeki birikimini veya yatırımlarını dövizden yana kullanan bireylerin bilmesi gereken ilk şey dövizin ne zaman düştüğü veya ne zaman yükseldiğidir.

Doları tercih etmek mantıklı mıdır?

Özellikle İngiltere’nin Avrupa Birliğinde çıkma kararına bakıldığında Euro döviz kurunun bu etki karşısında düşüş yönlü bir seyir göstereceğini düşünüyoruz. Konuyla alakalı olarak en dikkat çekici olanı ise şüphesiz dolar neden düşer neden yükselir sorusunun yanıt bulmasıdır. Doların düşme ve yükselme sebeplerini sadece yatırım yapanlar için değil aynı zamanda döviz borcu olanlarında sürekli olarak takip etmesi gereken bir durum olduğunu asla unutmamak gerekir.

Dövizlerin hareketlerini belirleyen etmenler

Dünyada tüm para birimlerinin değerini arttıran birtakım etmenler bulunmaktadır. Bu etmenler dolar kuru için de aynı olup yukarı yönlü veya aşağı yönlü bir seyir ortaya koymaktadır. Dolar kurunun düşmesine ve yükselmesine sebep olan etmenler arasında ilk sırada dolar kuru ile farklı ülke para birimlerinin denge politikası gelmektedir. Özellikle ülkemizde Dolar/TL arasındaki değişimler rakamsal değerlerin belirlenmesinde önemli etmendir.

Dolar neden düşer neden yükselir, sorusunun yanıtı olarak ülke olarak dış ve iç borçlanmaları dolar kuru üzerinden yapmamızdan dolayı TL’nin ülke olarak değerinin arttığı dönemlerde Amerikan Doları ise aşağı yönlü bir seyre sahip olur. Lakin bu durumun tersi halinde ise dolar kurunun yukarı yönlü seyre sahip olmasını göstermektedir.

Dolar kurunun yükselip artışına etki eden bir diğer sebep ise Amerikan Merkez Bankası (FED)’nin açıklamalarıdır. Her ay düzenli olarak açıklama yapan FED özellikle 2008 yılında ortaya koymuş olduğu politika ile sürekli olarak faiz indirimine gitmiştir. Böylece dünyada meydana gelen krizin bir nebze önüne geçmiş olmuştur. Krizin atlatılmasının ardından ise şimdilerde FED sürekli olarak faiz artışına gitmekte olup dolar kurunun artmasında büyük bir rol oynamıştır. Yaşanan hızlı artış sonunda TL çok ciddi değer kaybetmiştir.

Dolar neden düşer neden yükselir sorusuna etki yapan bir başka kuruluş ise Avrupa Birliği Merkez Bankası’dır. Yaptığı açıklamalar ile sürekli olarak doların değerinde değişimlere meydan verirken, Euro’nun ise değerini arttırmaktadır. Aynı şekilde ülkemizdeki Türkiye Merkez Bankası yapmış olduğu açıklamalar ile dolar kurunun inişli çıkışlı bir seyir almasını sağlamaktadır.

Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Ünlü Matematikçi Rene Descartes Kimdir? – Weblogum
  Ünlü Matematikçi Rene Descartes Kimdir? – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Oruçluyken Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? Ünlü Matematikçi Rene Descartes Kimdir? Dolar Neden Düşer Neden Yükselir? Kısaca Pandalar Hakkında İlginç Bilgiler Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir? Doğru Nefes […]

  Cevapla
  35