SON YAZILAR

Enola Holmes: Netflix Film İncelemesi

 Enola Holmes: Netflix Film İncelemesi
Okunuyor Enola Holmes: Netflix Film İncelemesi

Enola Holmes, zeka kokan Sherlock Holmes filmlerinden çok farklı bir yapım olmuş. Bu yapım, genç kızlara hitap eden eğlenceli bir film olarak çekilmiş. Aile ilişkilerine yer vererek de içimizi ısıtıyor. Dolayısıyla beklentilerinizde filmi beğenip beğenmemenizi etkileyecektir.

Kadın karakter eklenmesi ve Sherlock Holmes serisinin genişlemesi olumlu bir gelişme olabilir. Ama bunu orijinal eserlere uygun şekilde yapmaları gerekiyor. Film bu anlamda insanı arada bırakıyor. Bir yandan iyi bir film gibi görünürken diğer yandan eserden uzaklaşılmış hissi veriyor.

Enola Holmes Konusu

Babasının ölümü ve büyük kardeşlerinin evden ayrılmasından sonra Enola sadece annesiyle kalmıştır. Birlikte kendilerine eğlenceli ve sevgi dolu biri dünya kurmuşlardır. Ama annesinin tuhaf hediyeler bırakarak gidişinin ardından bu durum değişir.

Kardeşlerinin eve dönmesiyle Enola alışkın olmadığı bir hayata sürüklenmeye çalışır. Büyük kardeşi Mycroft onu bir hanımefendiye dönüştürmeye çabalar. Bunun üzerine kaçarak annesini bulmaya gider. Vikont Tewkesbury de Enola gibi ailesinden kaçıyordur. Tewkesbury ile karşılaşması ile Enola kendini bir komplonunda içinde buluyor. Hayatta kalmak için iyi bir dedektif olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Oyuncular

Enola Holmes’un yıldızlarla dolu bir kadrosu var. Millie Bobby Brown, genç bir oyuncusu olmasına rağmen iyi bir performans sergilemiş. Sherlock Holmes rolünde Henry Cavill oyunuyor. Ama alışkın olduğumuzdan farklı bir Sherlock var. Anneleri Eudoria Holmes rolünde Helena Boham Carter yer alıyor. Enola ile olan sahneleri uyumlu duruyor. Öte yandan Sherlock ve Mycroft’un annesi olmak için biraz fazla genç kalmış. Zaten bu ikili ile hiç sahnesi olmadığından ilişkilerini de bilemiyoruz.

Genel Değerlendirme

Netflix döneme uygun film çekmektense kendi politikasına uygun olarak çekmeyi tercih ediyor. Bu da film ve dizilerin inandırıcılığını kaybettiriyor. Sanat eserlerinde toplumsal mesajlar verilmesi her zaman olan birşeydir. Ama son yıllardaki filmler bunu o kadar abartarak yapıyor ki izleyiciyi alternatiflere yöneltiyor. Enola Holmes’ta da bu durum fazlaca var. Hatta Sherlock ve Mycroft’u kötü gösterecek boyuta taşınmış. Bu da serinin halihazırdaki hayranlarını rahatsız edecektir. Bu tarz yapımlar asla ana öyküdeki karakterleri kötülememeli. Bu şekilde hem esere hem de hayranlara saygısızlık edilmiş oluyor.

Kadınlara fırsat verilse başarılı kadın dedektiflerin çıkacağından bahsetmesi olumlu olmuş. Nostaljik bir dönem olmasının yanında kadınlar için kısıtlı bir dünya olduğunu anlatmış. Ama bunları yaparken daha incelikli olsaydı kalitesi daha da artardı.

Enola’nın yaşına rağmen süper kahraman gibi hareket etmesi elbette mantıklı değil. Ama bu tarz filmlerin neredeyse tamamında olan bir durum olduğundan eksi olarak değerlendirilemez. Hedef kitlesi de bu tarz kahramanlar izlemek istiyor. Kendileri ile özdeşleştirebilecekleri kendi yaşlarında herşeyi başarabilen bir genç kız figürlerini seviyorlar.

Zamanın politik atmosferine de ufak göndermeler var. Ayrıcaklıklarını kaybetmek istemeyen insanların ne kadar ileri gidebileceğini de anlatıyor. Tabi bu reform ve çatışma ufak ufak sahnelerle filme dağıtılmış.

Eksiklerine rağmen Enola Holmes, heyecanlı, eğlenceli ve sürükleyici bir film olmuş. Akıcılığı sadece Enola’nın sürekli seyirci ile konuşması bölüyor. Sıkılmadan izlenebilecek bir film ama çok kaliteli bir dedektif hikayesi denilemez. Aile filmi diyebileceğimiz kategoriye daha çok uyuyor. Enola Holmes hakkında diyeceklerimiz bu kadar arkadaşlar, filmi netflix‘den izleyebilirsiniz

Gangster Filmleri Neden Bu Kadar Seviliyor?

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Gangster Filmleri Neden Bu Kadar Seviliyor? – Weblogum
  Gangster Filmleri Neden Bu Kadar Seviliyor? – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  3 sene önce

  […] Neden Bu Kadar Seviliyor? Koronavirüs İle Mücadelemizde Yapay Zekanın Faydaları Enola Holmes: Netflix Film İncelemesi Dinozorlar Timsahlardan Geliyor Olabilir Nanoteknoloji Nedir? Kulanım Alanları Ve Olası […]

  Cevapla
  36