SON YAZILAR

Fotokopi Kağıdı Ve Baskının Çevreye Olumsuz Etkileri

 Fotokopi Kağıdı Ve Baskının Çevreye Olumsuz Etkileri
Okunuyor Fotokopi Kağıdı Ve Baskının Çevreye Olumsuz Etkileri

Fotokopi Kağıdı Ve Baskının Çevreye Olumsuz Etkileri, 2021 yılına girmemize çok az bir süre kaldı ve teknoloji çok hızlı gelişmeye devam ediyor, buna rağmen günümüzde hala çoğu ofis, fotokopi kağıdı ve baskı makinaları kullanmaya devam ediyor. ABD’de hazırlanan istatistiklere göre şirketlerin büyük bir çoğunluğu bilgilerini kâğıt üzerine saklıyor. Bir ofis personeli bir yıl boyunca nerden baksanız 10.000 sayfa kâğıt kullanıyor. Ofisler için baskılar ve kâğıtlar büyük bir maliyeti de yanında getiriyor ayrıca çevre üzerinde oldukça ciddi olumsuzluklara sebep oluyor.

Fotokopi makinaları ve yazıcıların içindeki mürekkepler, sağlığımıza ve çevremize zarar veren kimyasallardan oluşur. Kartuşların zararları atıldıktan sonra bile devam eder. Eski bir kartuş atıldıktan sonra suya ve toprağı kirletecek maddelerden oluşur, ancak her yıl 375 milyon eski boş kartuş çöplere atılmakta, Nerden baksanız 11 saniyede bir dünyaya boş kartuş atıyoruz. Zararlarını daha iyi anlayabilmeniz için şunu söyleyeyim bir kartuş doğada tam 1000 yılda ayrışıyor. Ayrıca bir diğer zararı ise kartuşlar üretilirken atmosfere karbondioksit sera gazı yayıyor.

Bunca olumsuzluğa rağmen kartuşların çevremize etkileri, geri dönüşüm ile azaltılabilir.

Çevre Dostu Baskı Nedir

Çevre dostu baskı, aynı geri dönüşümü kullanma ve yenilenebilir enerji kullanımı ile karbondioksit gazlarını azaltma gibi çevre dostu bir uygulamadır. Çevre dostu uygulamalardan bazıları şunlardır:

– Kâğıdı tamamen bırakmak olmaz ama azaltabiliriz, Örneğin modern dünyada nerden baksanız herkesin artık akıl telefonları var, kâğıt kullanmak yerine notları oraya yazabilir veya tarama programları ile baskı ile çıkartacağımız bir metni ya da kopyayı telefonumuza aktarabiliriz.

– Baskını çevre üzerindeki etkilerini azaltmanın en kolay yönlerinden biride çift taraflı baskı yapmaktır. Bir şeyi yazdırmak istediğimizde tek tarafı boş bırakmak yerine iki tarafa yazdırırsak, baskını çevreye olumsuz etkisini ve ofisin maliyetini azaltmış oluruz.

– Yukarıda yazmış olduğum gibi mürekkepler zehirlidir, sulara ve toprağa oldukça zararları vardır. Bu yüzden çevre dostu soya ve sebze bazlı mürekkepler kullanılmalıdır.

– Kâğıtları çöpe atmak yerine geri dönüşüm kutusuna atarak yeniden kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Çevre Dostu Mürekkeplere Örnekler

Çevre dostu mürekkeplere aşağıdakileri örnek verebiliriz.

Eko-solvent mürekkep: Bu mürekkep türü tamamen kokusuz olup suya dayanıklıdır. Mineral yağı özlerinden üretilir ve su bazlı değildir. Ayrıca solvent (çözücü) içermez.

UV Mürekkep: Bu mürekkep türü solvent (çözücü) içermez.

Soya Bazlı Mürekkep: Petrol bazlı mürekkeplerden harici olarak bu mürekkep soya fasulyesinden yapılır. Bu mürekkebin en büyük avantajı doğru bir renk yelpazesi sunmasıdır ve çevre dostudur.

Renkli Baskı mı? Yoksa Siyah – Beyaz Baskı mı?

Siyah beyaz baskı çevre için daha iyidir. Bunun nedeni ise siyah beyaz tonerler veya tek baskılı tonerler içinde daha az bileşen barındırıyor, bu yüzden çevre için daha iyiler.

Sonuç olarak arkadaşlar bu yazıda fotokopi makinasından çıkardığımız kâğıtların çevreye etkilerini inceledik, Son olarak “Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak” adlı yazıma da bakabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • PlayStation 5 Vs Xbox Series X Karşılaştırması – Weblogum
  PlayStation 5 Vs Xbox Series X Karşılaştırması – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Örnekler Ve Ahlaki Boyutu Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 10 İpucu Fotokopi Kağıdı Ve Baskının Çevreye Olumsuz Etkileri Sağlıklı Yaşam İçin Şu 10 Besini Tüketin! İzlemeniz Gereken 8 Motivasyon Filmi […]

  Cevapla
  36