SON YAZILAR

Gangster Filmleri Neden Bu Kadar Seviliyor?

 Gangster Filmleri Neden Bu Kadar Seviliyor?
Okunuyor Gangster Filmleri Neden Bu Kadar Seviliyor?

Gangster Filmleri sinema dünyasında her dönem popüler olmuştur. Pek çok klasik film bu türdedir. Günümüzde sekteye uğramış olsa bile halen ilgi görmektedir.

Bu türün başarısının altında pek çok etmen yatıyor. Otoriteye karşı gelme ve bunu yaşam biçim haline getirme, rutin yaşamlarından sıkılan modern insana çekici geliyor. Çünkü normal bir insanın yaşamı sürekli aynı şablonu takip ediyor.

Gangster Hikayeleri

Yoksulluktan gelen ve bir imparatorluk kuran suçlulara dair hikayeler bir nevi başarı öyküsü gibi geliyor. Kolay paranın çekiciliği ve istediğini yapabilme özgürlüğü de bu fantaziyi besliyor. Şiddet ve aksiyon gibi temalar ise gangster filmlerini zenginleştiriyor.

Güçlü erkek figürüne öykünmede bir diğer sebebi oluşturuyor. Tabi bu filmlerde gördüğümüz anti-kahramanlar gücün karanlık tarafınında yer alıyorlar. Yine de çevresindeki herkese üstün gelen kişiler bir şekilde rol model alınmaya başlanıyorlar. İyinin ve kötünün ötesine sadece güçlü olunması hayranlık duyulmasını sağlayabiliyor.

Gangster Filmleri Neden Eleştiriliyor?

Halihazırda mafya ve organize suç konusunda hassasiyeti olan ülkelerde bu tarz türler ciddi rahatsızlık sebebi olabiliyor. ABD’de uyuşturucu tüketimi, Güney Amerika’da ise üretimi ciddi sorunlara yol açıyor. Öte yandan suç hikayeleri bir alt kültür oluşturacak ölçüde yaygınlaşınca sıkıntı başlıyor. Olay sanatın da ötesine taşınılıyor. Mesela Meksika’da uyuşturucu savaşı sebebiyle ölen binlerce kişi varken televizyonlarda mafya babaları ile ilgili diziler yayınlanıyor.

Bir diğer sıkıntı ülkelerinin dış dünyaya olumsuz şekilde tanıtıldığını düşünmelerinden kaynaklanıyor. Kolombiya ve Meksika gibi ülkelerde bu konularda hassasiyet var. ABD ve Britanya yapımları daha ön planda olmalarına rağmen bu kadar eleştirilmiyor. Tabi bu ülkelerde gangster filmlerini dengeleyebilecek ölçüde polisiyeler de var.

Kadın Gangsterler

Son yıllarda tüm sinema türlerinde kadın başrollerin yer alması isteniyor. Bu genel olarak iyi olsa da gangster filmleri için çok da uygun değil. Sonuçta bir suçlu figürü var ve aslında hiçbir şekilde olumlanmaması gerekiyor.

Özünde kötü olan bir karakterin kadın olmasının feminizme faydası çok olmaz. Üstelik sinemadaki olumsuz kadın figürleri ile de çokça mücadele edilmişken yeni bir olumsuz bir şablon eklemek yanlış bir karar olabilir. Mesela baştan çıkarıcı femme fatale figürleri toplumun olumsuz kadın imajını fazlaca besliyordu. Aynı şekilde sürekli kurtarılan kadın figürü de rahatsız ediciydi. Şimdi bunun çaresi kadın suçlu rollerini yaygınlaştırmak olmamalı.

Bir diğer çelişkili durum ise maço kültürü sürekli eleştirip sonra da kadınları da bu kültüre katmaya çalışmalarından dolayı ortaya çıkıyor. Eğer bu kültür toksik diye adlandırılıyorsa bu kadınlar içinde böyledir.

Ülkemizdeki Durum

Ülkemizde de mafya dizileri ciddi bir kitleye hitap ediyor. Yani dünyada gangster filmleri ne işlevi görüyorsa bu diziler de aynı işlevi görüyor. Ama karakterler çok daha yumuşatılıyor. Hayırseverlik, aile ve merhamet gibi etmenlerle durumu kurtarmaya çalışıyorlar. Bu özellikleri taşıyan birini suç dünyasında yükselmesinin zorluğundan pek bahsedilmiyor.

Türk Sineması’nda ise Gangster figürleri daha çok dolandırıcılık üzerinden ilerliyor. Dolandırıcıları sempatik göstermek mafya babalarını sempatik göstermekten kısmen daha kolaydır. Bizim ülkemizde dizilerin filmlerden daha ön planda olmasının da bu sonuçta payı var. Belki sinemaya daha çok gidilseydi bu türdeki Türk filmleri de daha fazla olabilirdi.

Netflix’de İzleyebileceğiniz Irkçılık Konulu Belgeseller

Yorum Yap