SON YAZILAR

Video Oyunları: 1970’lerden Günümüze Gelişimi

 Video Oyunları: 1970’lerden Günümüze Gelişimi
Okunuyor Video Oyunları: 1970’lerden Günümüze Gelişimi

Video oyunları başlangıç olarak 1950’lere kadar uzanmaktadır. Başlangıçta, üniversitelerdeki ana bilgisayarlarda eğlenceli zamanlar geçirmek içindi, ancak 1970’lerin başında oyunlar ticari olarak başarıya ulaştılar. Gelin 1970’den 2010’lara kadar oyunların nasıl geliştiğine bakalım.

1970’ler – Atari Salonları

1970’lerde Oyunlar ilk olarak eğlence salonlarındaki atari makinelerinden oynatılıyordu. En ünlü makine oyunları, bugün hala tarayıcı da oynayabileceğiniz “Space Invaders (1978)” ve “Pac-Man (1980)” oyunlarıydı. Bu yıllarda evde televizyonlardan oynanabilecek oyunlarda çıkmaya başlamıştı, Masa tenisi benzeri 1972 de çıkan “Pong” buna örnek verilebilir.

1980’ler – Kişisel Bilgisayarlar Ve Yeni Konsollar


80’li yıllarda, Kişisel bilgisayarlar için hem oyunlar hem de oyun konsolları (Atari, Commodore ve Amiga) ile teknolojik ilerlemede artış yaşandı. Kişisel bilgisayarlar için video ve bilgisayar oyunları, eğlence salonlarındaki makinalara kıyasla giderek daha fazla önem kazandı ve dünya çapında dağıtıma sunuldu. Hepimizin bildiği “Super Mario Bros (1985)” ve “The Legend of Zelda (1986)” gibi oyunlar bu yıllarda piyasaya sürüldü. El konsollarında atılım 1980’lerin sonunda gerçekleşti. Bu alanda en çok ses getiren ürün Game Boy’du. En çok bilinen game boy oyunu 1985 yılında çıkan tetris’tir.

1990’lar – Gelişmiş Oyunlar ve İnternet Kafeler


El konsolları 90’lı yıllarda sürekli olarak geliştirildi ve teknik olarak daha yüksek kalitede karşımıza çıktı. Bilgisayar oyunlarının yelpazesi sürekli arttı. Oyunlar ses ve grafik açısından geliştirildi. 

Oyun konsollarına öncülük edecek bir cihazda bu yıllarda çıktı, evet 1994 yılında çıkan playstation 1 den bahsediyorum.

90’ların sonundan itibaren, ağ uyumlu oyunlar daha fazla sayıda oyuncunun aynı anda oyunu oynamasına olanak sağladı. Bu sayede internet kafelerde arkadaşlarımızla saatlerce CS ve Half Life atabiliyorduk.

Birinci şahıs nişancı oyunları, gerçek zamanlı strateji oyunları ve MMORPG gibi günümüzün yaygın oyun türlerinin çoğu bu yıllarda çıkmıştır. 1990’larda çıkan bazı popüler oyunlar şunlardır;

half lıfe video oyunları
  • Civilization (1991)
  • Doom (1993)
  • Tomb Raider (1996)
  • Ultima Online (1997)
  • Quake (1997)
  • Half Lıfe (1998)
  • Counter-Strike (1999)

90’ların sonunda mobil oyunların da doğuşuna şahitlik ettik, Nokia’daki Yılan oyununu hatırlıyorsunuzdur işte o minik eğlence kaynağımız 1997 yılında çıktı.

2000’ler – Oyunlar Ve Konsollar Büyük Gelişmeler Kaydetti


2000’lerin başlangıcından sonra, video ve bilgisayar oyunlarının popülerliği toplumda çok çeşitli gruplara yayılmış oldu. Bilgisayar oyunları, hem gençliği koruma açısından hem de ekonomik açıdan tartışılan bir sorun haline geldi.

Daha fazla oyun çıkmaya devam ettikçe, ağ uyumlu oyunlar yavaş yavaş yerini çevrimiçi çok oyunculu oyunlara bıraktı. Bir sürü kişinin birlikte oynadığı çevrimiçi oyunlar artık çok sayıda çıkmaya başladı.

Bu yıllarda yeni konsollar da artış gösterdi playstation 2 2000 yılında playstation 3 ve Xbox 360’da 2006 yılında piyasaya sürüldü. Ek olarak sony’nin el konsolu PSP Vita 2004 yılında çıkışını yaptı.

Oyun kontrolleri de giderek gelişti. Fare, klavye ve oyun kumandaları gibi klasik giriş cihazlarına ek olarak, kablosuz oyun kumandaları çıkmaya başladı. Oyun piyasası sadece oyunlarla değil yeni cihazlarla da çok hızlı gelişmeye devam ediyordu 2003 yılında çıkan “EyeToy Play” isimli oyun, kontrol için bir kamera kullanıyordu.

İlerleyen yıllarda hareketli oyunlara özel cihazlar çıkmaya başladı, “Wii Fit, Singstar” gibi müzik oyunları trend haline gelmeye başladı. 2000 yılında özellikle birçok kadın oyuncu tarafından oynanan The Sims piyasaya sürüldü.

2010 yılına geldiğimizde 2004 yılında çıkan MMORPG oyunu olan World of warcraft 12 milyon ücretli aboneyle zirveye ulaştı.

2000’lerde Call of Duty, Gta oyunları, Half Lıfe, Resident Evil, Mass Effect gibi popüler oyunlar piyasaya sürüldü. (Bir sürü oyun çıktığı için aklıma gelenleri yazdım)

Ücretsiz olarak oynanabilen tarayıcı oyunları da popüler hale gelmeye başlamıştı. Facebook da oynadığımız “FarmVille (2009)” oyununu hatırlıyorsunuzdur herhalde, milyonlarca Facebook kullanıcısı sanal çiftliklerini yönetiyordu.

2009 yılında bağımsız oyunların oyun dünyasında kalıcı bir etkiye sahip olacağını gösteren bir gelişme yaşandı, hala daha çok popüler oyun olan Minecraft çıktı. Ve bağımsız oyunların yükselişine yol açtı. Ori and blind forest buna örnek olarak verilebilir.

2010’lar – Artık Her Yerde Oyun Var

Geldik 2010’lara, artık her yerde oyun oynayabilirsiniz. Akıllı telefonlar artık mobil oyunlar için bir oyun konsolu görevi görüyor. Buna ek olarak Dijital oyun indirme platformları (steam, epic games) sayesinde, bağımsız oyunların pazarlamaları kolaylaşmış oldu.

Oyunlarda ek ücretli içerik olan DLC’ler çıkmaya başladı. League of Legends ve Dota 2 gibi ücretsiz oyunların başarısı, oyunların ücretsizde oynanabileceğini gösterdi.

Sanal Gerçeklik (VR) gibi hareket sensörleri kullanarak oyunun dünyasında yer alabilir hale geldik, ama pek fazla yaygınlaşamadı. 2010’larda çıkan popüler oyunlara Gta 5, Metro 2033, Mafia 2, God Of War, Rdr2 gibi oyunlar örnek verilebilir. Son olarak Youtube, Twitch gibi platformlarda oyun yayınları yapmak yaygın hale geldi.

Evet, arkadaşlar 1970’lerden 2010’ların sonuna kadar oyun dünyasında yaşanan tarihi gelişmelerden bahsettim. 2020’lerde bakalım nelere şahit olacaz hep beraber göreceğiz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorum Yap