SON YAZILAR

Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 10 İpucu

 Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 10 İpucu
Okunuyor Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 10 İpucu

Hafızayı Güçlendirmek, Planladığınız işlerinizi hiç unuttuğunuz oluyor mu? Veya gündelik hayatta unutkan birimisiniz, Eğer ki cevabınız evet ise gelin sizler için derlediğim hafızanızı güçlendirecek 10 ipucuna bakalım.

Düzenli Uyku

Araştırmalar, beynimizi dinlendirmek için yeterli uykunun oldukça önemli olduğunu gösteriyor. Az uyuma sonucunda daha fazla hata yaparız ve zayıf hafıza sebebiyle unutkanlık olur. Hatta yapılan bir araştırmada, gece vardiyasına kalan hemşirelerin sabah vardiyası çalışan hemşirelere göre daha fazla hata yaptıkları gözlenmiştir.

Temiz Hava

Uzun süre çalıştıktan sonra ara verip temiz hava almak veya dışarı çıkıp az da olsa yürümek, yorucu bir günde zihnimizi tazelememize yardımcı olur.

Alkolü Azaltın

Aşırı alkol tüketimi sonucunda kandaki alkol tüketimi de artar, Yapılan bir araştırmada ayda veya haftada altı litre alkol içen üniversite öğrencilerinin, içmeyen öğrencilere göre daha fazla hafıza kaybı yaşadıkları görülmüştür.

Daha Az Yağlı Yiyecekler Yiyin

Uzmanlar çocuklar üzerinde yaptıkları araştırmada yağlı yiyecekleri fazla tüketen çocukların hafızalarının güçsüz olduğunu söyledi. Ayrıca kalp krizi ve obezite riskini de arttırıyor, Nedeni ise, aşırı yağlı yiyecekler tüketimi sonuncuda beyin damaları tıkanıyor ve insülin iltihabına yol açıyor olması.

Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenme hafızanızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda güçlü hafızanızın korunmasına da yardımcı olur.

Şekeri Azaltın

Şekerli yiyecekleri ve içecekleri fazla tüketmek sizi şeker bağımlılığına kadar götürebilir aynı zamanda hafızayı da güçsüz kılıyor. Bazı araştırmalar alzheimer hastalığı ile de bağlantılı olabileceği söylüyor.

Düzenli Spor Yapın

Spor yapmak her yaş için hafızayı geliştirmede önemli bir faktördür.

Beyin Geliştirecek Oyunlar Oynamak

Bulmaca, kelime arama, sudoku, rubik küpü veya tetris gibi beyni yoran oyunları telefonlarınıza kurarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Dikkatinizi Verin

Sınavlarınızı çalışmadan veya önemli işlerinizi yapmadan önce, dikkatinizi bozmayacak telefon, tablet gibi teknolojik aletleri olmadığı sessiz bir odaya geçin. Bu sayede daha iyi odaklanacaksınız ve hafızanızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Meditasyon

Meditasyon stresi azalttığı için hafızayı güçlendirmek için en iyi yöntemlerden biridir. Tayvan üniversitesinde yapılan bir araştırmada meditasyon yapan öğrencilerin daha kolay odaklandıkları ve hafızalarının daha güçlü olduğu görülmüştür.

Sizde hafızanızı güçlendirmek için bu 10 zor olmayan ipucundan yararlanabilirsiniz. Yazıyı sonlandırmadan önce sağlıklı yaşamak için tüketmemiz gereken besinler yazıma da bakabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Bisiklet Sürmenin Sağlığınıza Faydaları – Weblogum
  Bisiklet Sürmenin Sağlığınıza Faydaları – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Sağlığınıza Faydaları Hayvan Deneyleri Nasıl Başladı, Örnekler Ve Ahlaki Boyutu Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 10 İpucu Fotokopi Kağıdı Ve Baskının Çevreye Olumsuz Etkileri Sağlıklı Yaşam İçin Şu 10 […]

  Cevapla
  37