SON YAZILAR

Havacılık Endüstrisi Yeni Teknolojiler İle Sektör Değiştirebilir

 Havacılık Endüstrisi Yeni Teknolojiler İle Sektör Değiştirebilir
Okunuyor Havacılık Endüstrisi Yeni Teknolojiler İle Sektör Değiştirebilir

Havacılık endüstrisi cirosunun ortalama % 11’i teknolojiye, araştırmaya ve yeniliğe yatırılan dünya çapındaki endüstrilerden biridir. Sektörün ihtiyaçlarına cevap olarak yeni ürünlere büyük bir talep var. Konfor, daha az ağırlık, gürültü ve yakıt verimliliği, teknoloji havacılık endüstrisi için son derece gereklidir. Gelin bu yeniliklere beraber bakalım.

1. Güneş Enerjili Uçak

Fosillere ve yenilenemeyen enerji kaynaklarına olan talebi azaltacak sıfır yakıtlı bir uçak hayal edin. Emisyonlar azaltılarak havanın kalitesinin artırılması ve çevre kaynakların daha fazla bozulmasının önlenmesi, aynı zamanda maliyetlerinin de düşürülmesi sağlanır. Ama nasıl çalışacak? Pazar araştırma şirketi Technavio’ya göre, havacılık uçakları motorlara güç sağlayacak güneş enerjisinden yararlanmak için fotovoltaik paneller kullanacak. Örneğin, Solar Impulse 2, havacılık sektöründe temiz teknolojilerin mümkün olduğunu kanıtlayan, dünyanın etrafını güneş enerjisiyle dolaşan bir İsviçre uçağıdır.

2. Elektrikli Uçak

Elektrikli tahrik sistemlerini kullanan uçaklar, temiz ve güçlü bir yakıt sağlayan yeniden şarj edilebilen büyük piller kullanır.

28 Mayıs 2020’de ticari bir uçak havalandı ve sadece elektrik kullanarak 30 dakika uçtu. Test uçağının arkasındaki iki şirket olan AeroTEC ve magniX, elektrikle uçmanın sadece 6 dolar olduğunu ve motor yakıtının yarım saatlik bir uçuş için 300-400 dolara mal olacağını belirtti. Uzun mesafeli uçuşlar yakında elektrikli hale gelmeyecek olsa da, mühendisler 2030’da gökyüzüne çıkacak hibrit-elektrikli uçaklar üzerinde çalışıyor.

3. 3D Baskı

3D baskı teknolojisinin birçok sektör için kullanımı vardır ve havacılık endüstrisi de bu sektörlerden biri olabilir.

Üretim sürelerinde sorun yaşayan bazı şirketler, çözüm olarak 3D baskıyı kullandı. Örneğin Airbus, uçaklar için parçalar oluşturmak için 3D baskıyı kullanmaya başladı. Düzenli olarak değiştirilmesi gereken yedek parçalar, 3D baskının ilk faydalanıcıları olacak. Daha sonra, uçak parçaları ve cihazlar oluşturmak için kullanılan araçlar da yeniden üretilecek.

Bu teknolojinin sunduğu avantajlar zamanı, ağırlığı ve maliyeti azaltmasıdır.

4. Süper Hızlı Uçaklar

Havacılık Endüstrisi

Kaliforniya’da yapılan X-59 QueSST uçağı 2021 de havalanmaya hazırlanıyor.

Havalanacak uçak sesten daha hızlı olacak ve mühendisler onu olabildiğince sessiz çalışacak şekilde tasarladılar. 2021 için planlanan ilk uçuş başarılı olursa, Uçak uçuş sürelerini % 50’ye varan oranda kısaltan uçakların önünü açabilir

5. Son Teknoloji Malzemeler

Uçak üreticileri, uçak üretiminde yeni malzemeler geliştiriyor. Grafen ve karbon nanotüpler gibi yenilikçi malzemeler, ağırlığı azalttığı ve yakıt tüketimini artırdığı için kanatları daha verimli hale getirmeye yardımcı oluyor.

Grafen ve Karbon nanotüpler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Teknolojik yeniliklerin uçmayı güvenli, verimli ve konforlu hale getirmede oynayacağı büyük rolü vardır. Teknolojiler geliştikçe, havacılık endüstrisinin daha hızlı, daha hafif, uygun maliyetli ve çevre dostu uçaklardan faydalanması bekleniyor.

Kaynak

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Yapay Zeka Günlük Yaşamlarımızı Nasıl Ele Geçirdi – Weblogum
  Yapay Zeka Günlük Yaşamlarımızı Nasıl Ele Geçirdi – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Enerjisi Kullanımı Kömürü Geçti Age Of Mythology: Yıllardır Eskitemediğim Oyun Havacılık Endüstrisi Yeni Teknolojiler İle Sektör Değiştirebilir Asteroitler İle Nasıl Başa Çıkabiliriz, Çok Mu Geç Kaldık ? Pulp Fiction İncelemesi […]

  Cevapla
  20