SON YAZILAR

Hayvan Deneyleri Nasıl Başladı, Örnekler Ve Ahlaki Boyutu

 Hayvan Deneyleri Nasıl Başladı, Örnekler Ve Ahlaki Boyutu
Okunuyor Hayvan Deneyleri Nasıl Başladı, Örnekler Ve Ahlaki Boyutu

Hayvan Deneyleri, Erasistratus (M.Ö 3. Yüzyıl) ve Galen (M.S 2. yüzyıl) gibi eski doktorların canlı gözleme yoluyla domuz, keçi ve diğer türlerin anatomisini inceledikleri bilinmektedir. Ancak patolog ve immünolog Ruy Pérez Tamayo’ya göre, hayvan testlerinin kökeni tarih öncesine kadar gidebilir. UNAM Tıp Fakültesi fahri profesörü, 2008 yılında University Medicine dergisinde yayınlanan “İnsanlar üzerine tıbbi araştırmalar” başlıklı makalesinde, hayvanların evcilleştirildiğini ve çeşitli görevler için veya yiyecek olarak kullanıldığını hatırlatıyor. Bununla birlikte, hasta bir numune “bu tür amaçlara hizmet etmedi, bu nedenle mevcut araçlarla iyileştirilmesi gerekiyordu ve bu her gerçekleştiğinde tıbbi bir deney yapılıyordu.” İfadelerine yer verdi.

Yüzyıllar boyunca hayvan deneyleri uygulaması birçok alanda gelişti: tıp, kimya, biyoloji, farmakoloji, psikoloji ve uzay araştırmaları. Koyun ve inekleri aşıladıktan sonra 1881’de şarbona veya şarbona karşı etkili bir aşı geliştiren Louis Pasteur’un çalışmalarını ya da Ivan Pavlov’un et koklarken salya akıtan köpeklerle koşullu davranış deneylerini hatırlamak yeterlidir. 1921’de doktorlar Frederick Banting ve Charles Best, insülin hormonunu domuzların pankreasından çıkardıktan sonra izole etmeyi ve üretmeyi başardılar ve böylece diyabet tedavisinde devrim yarattılar. Organ naklinin öncüsü ve 1912’de Nobel Tıp Ödülü’nü alan cerrah Alexis Carrell, bu operasyonları 1904’ten itibaren köpek ve kedilerin böbrekleri ile test etti.

Hayvan Deneyleri Örnekleri

1949’da Amerika Birleşik Devletleri, Albert II adlı bir rhesus maymunu, 134 kilometre yüksekliğe ulaşan ve dünyaya geri dönen bir V2 roketiyle uzaya gönderdi ve 1957’de Sovyet kapsülü Sputnik II ile Laika köpeği, gezegenin yörüngesinde dönen ilk canlı oldu. Ama her iki hayvan da öldü: Birincisi çarpışmada, paraşütte bir başarısızlıktan sonra, ikinciside alçalmadan önce aracın aşırı ısınması nedeniyle. Bilime ve insanlara hizmet etmiş hayvanların sonsuz listesinde yer alıyorlar. 1996 yılında Lan Willmut tarafından yetişkin somatik hücrelerden klonlanan ilk memeli olan koyun Dolly’nin ve tartışmalı Güney Koreli genetikçi Hwang Woo-suk tarafından 2005 yılında klonlanan ilk köpek olan Afgan tazı Snuppy’nin en son vakaları göz ardı edilemez.

Laika Köpeği Ve Albert II Adlı Rhesus Maymunu

Hayvan Deneylerinin Çalışma Modelleri

Günümüzde deneylerde kaç hayvanın kullanıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Nuffield Biyoetik Konseyi (biyoloji ve tıp alanındaki vakaları raporlayan ve inceleyen Birleşik Krallık merkezli bağımsız bir organ), her yıl 50 ila 100 milyon arasında olabileceğini tahmin ediyor. Rakam, balıklardan primatlara kadar değişmektedir, ancak çoğu sıçan ve faredir. Fen bilgisi öğretmeni María Isabel Gracia Mora, “Bugün hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların % 90’ı kemirgenlerle yapılıyor. Kedi, köpek ve koyun sayısı azalırken balık gibi diğer türlerin sayısı arttı” diyor.

Araştırma ve İleri Araştırmalar Merkezi’nin (CINVESTAV) Hayvan Üretimi ve Deneme Birimi başkanı Jorge Fernández Hernández, “Bilimsel deneylerde kullanılan örneklerin% 90’ından fazlası kemirgenler (bazen öldürmemiz gerekenler) çünkü evimizi istila ediyorlar. Aradaki fark, bu amaç için özel olarak yetiştirilmiş olmaları. ” sözlerini kullanıyor.

İnsan tüketimi için her yıl üretilen hayvan sayısı ile karşılaştırıldığında (Ibero-Amerikan organizasyonu AnimaNaturalis’e göre her yıl 53 milyar hayvan katlediliyor) 50 ila 10 milyon arasındaki rakam o kadar yüksek görünmüyor. Ancak nicelik meselesinden daha fazlası, söz konusu olan bilimsel araştırmanın kalitesidir. “Yarın aşıları veya ilaçları test etmek için hayvanları kullanmayı bıraksaydık, bu ürünler yeterli kontrole sahip olmayacaktı. İnsanlar bundan daha fazla etkilenecekti. Bugün daha iyi bir et ve yumurta üretimimiz varsa, bunun nedeni diğer türlerin de bu üründen yararlanmasından kaynaklanıyor “diyor Dr. Fernández.

hayvan deneyleri kemirgen

Hayvan Deneylerinin Sürdürülmesi

Hayvanlara ‘zulüm’ ve hayvanlara insanca muamele gibi konular geçerli endişelerdir ve bu nedenle deneylerde hayvanların kullanımı büyük ölçüde düzenlenmiştir. Bu, hayvanların cansız modellerle değiştirilmesi için araştırmayı savunan 3Rs kampanyasına yol açmıştır; hayvan kullanımında azalma ve hayvan kullanım uygulamalarının daha da iyileştirilmesi. Bununla birlikte, hayvanlar üzerinde yapılan testlerin tamamen ortadan kaldırılması, temel tıbbi cihazların, ilaçların ve tedavinin geliştirilmesini önemli ölçüde engelleyecektir. Bilimsel topluluk, hayvanları bilimsel araştırma için kullanmaya devam ederken 3R’leri kullanarak, ahlaki vicdanını onaylayabilir ve aynı zamanda medeniyet ve insanlık için bilimin ilerlemesini daha da ileri götürme yükümlülüğünü insanlığa sürdürebilir.

Hayvan deneyleri hakkında yazmış olduğum yazının sonuna geldik arkadaşlar. Bilim kategorisinde yer alan “Beyin İmplantı İle Yapay Zeka Düşünceleri Okuyabiliyor” adlı yazıya da bakabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Andre Marie Ampere Kimdir? – Unutulmaz Bilim Adamları – Weblogum
  Andre Marie Ampere Kimdir? – Unutulmaz Bilim Adamları – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] – Kuralları ve Taşların Hareketleri Bisiklet Sürmenin Sağlığınıza Faydaları Hayvan Deneyleri Nasıl Başladı, Örnekler Ve Ahlaki Boyutu Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapabileceğiniz 10 İpucu Fotokopi Kağıdı Ve Baskının […]

  Cevapla
  22