SON YAZILAR

İsiliğe Ne İyi Gelir ve Neler Uygulanmalı

 İsiliğe Ne İyi Gelir ve Neler Uygulanmalı
Okunuyor İsiliğe Ne İyi Gelir ve Neler Uygulanmalı

İsiliğe Ne İyi GelirÖzellikle bebeklerde meydana geldiğinde kaşıntı ya da yanmaya neden olan isiliğe ne iyi gelir bilinmesi, etkilerini de azaltmaktadır. İlaç kullanmaya gerek kalmadan doğal yöntemler ile isiliğin etkileri azaltılarak tedavisi yapılır. İsiliğe iyi gelen yöntemler aşağıda anlatılmıştır.

Soğuk Kompres

İsilik meydana geldiği zaman o bölgeye uygulanacak olan soğuk kompres, bölgede hızlı bir rahatlama sağlamaktadır. Temiz olan bir beze birkaç parça buz küpü veya dolapta soğutulan küçük bir pet şişe ile isilik olan alana 5 – 10 dakika arasında sürülür. Eğer isilik meydana gelen alan büyük ise 2 dakika kadar yan bölgelere de gezdirilir. Soğuk kompres uygulaması 3 – 4 saat ara ile yapılmalıdır. Birkaç gün yapılacak olan bu uygulama ile isiliğin azalması sağlanır. Bir diğer yöntem ise dolapta soğutulmuş olan suya temiz bir bez batırılır ve sıkılır. Tülbent isilik bölgesine serilir ve tülbent ısındıkça soğuk su işlemi tekrarlanır. Sıcak havalarda sık sık soğuk duş almak da isiliğe iyi gelecektir.

Yulaf Ezmesi

Anti – inflamatuar içeriği ile yatıştırıcı bir etkiye sahip olan yulaf ezmesi, isilik nedeni ile tahriş olan alanı iyileştirerek eski sağlığına kavuşturur. İltihap ve kaşıntı sorunlarını da engelleyen yulaf ezmesi, soğutucu etkisi ile bölgeye serinlik vermektedir. Leğen ya da küvete soğuk su eklenir ve içerisine 1 su bardağı yulaf atılarak karıştırılır. 20 – 30 dakika kadar bu suda beklenir. Özellikle isilik olan alanlara su daha çok ulaştırılır. Son olarak serin su ile sabunsuz olarak duş alınır ve kurulanır. Haftada iki kez bu uygulama yapılmalıdır.

Karbonat

İsilik tedavisinde uygulanacak bir diğer yöntem de karbonattır. Cildin üzerinde bulunan ter ile kiri alan karbonat, cildin pH dengesini de korumaktadır. Ciltte bulunan ölü hücrelerin dökülmesine de yardım eden karbonat, taze dokuların oluşmasını hızlandırır. Bir kaba 2 bardak soğuk su koyulur ve içerisine 1 yemek kaşığı kadar karbona koyularak karıştırılır. Temiz olan bir bez içerisine koyularak fazla suyu sıkılır ve isilik bölgesinde 8 – 10 dakika tutulur. 1 hafta içerisinde günlük olarak 4 – 5 kez uygulanabilir.

Sandal Ağacı

Aktardan az bir miktar sandal ağacı tozu alınır. Bu toz yardımı ile isilik sorunundan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Serinletici bir etkiye sahip olan sandal ağacı, kızarıklık ile döküntülerin giderilmesine yardımcı olur. Gül suyu ile sandal ağacı tozu aynı oranda karıştırılır. Macun haline gelen karışım sorunlu bölgeye uygulanarak kuruması beklenir. Kuruduktan sonra soğuk ile durulanır. Daha sonra da isilik bölgesine toz halindeki sandal ağacı serpilir.

İsiliğe Ne İyi Gelir, Yazımızın sonuna geldik. Diğer Yazılara Göz Atmayı Unutmayın. ( Konuşurken Neden Hareket Ediyoruz? )

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Bilgisayar Oyunlarının Faydaları, 7 Adımda Bize Katkıları – Weblogum
  Bilgisayar Oyunlarının Faydaları, 7 Adımda Bize Katkıları – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Oyunlarının Faydaları, 7 Adımda Bize Katkıları İsiliğe Ne İyi Gelir ve Neler Uygulanmalı Konuşurken Neden Hareket Ediyoruz? Saç Dökülmesi Nedir ? Kellik Tedavisi Çocuklarla […]

  Cevapla
  39