SON YAZILAR

Katil Sivrisinek Türünün Genetik Kökeni Araştırıldı

 Katil Sivrisinek Türünün Genetik Kökeni Araştırıldı
Okunuyor Katil Sivrisinek Türünün Genetik Kökeni Araştırıldı

17 Ağustos 2020 yılında yayınlanan bir genetik analize göre, Dünya’da en çok insanı öldüren sivrisinek türünün 7 milyon yıldan fazla bir süre önce Hint okyanusundaki adalarda yaşadığı öğrenildi.

Sivrisinekler hastalık taşıyarak yılda terörist saldırılarından tutun savaşlardan ve cinayetlerden daha fazla insanı öldürürler. Yapılan araştırmalara göre 3500 sivrisinek türü arasında öyle bir tür var ki bu en tehlikeleri arasında. İsmi Aedes aegypti, bizim deyişimizle Sarıhumma Sivrisineği. Bu sinek her yıl milyonlarca insanı hasta eden veya öldüren virüsleri insanlara bulaştırıyor. Bu virüslere örnek verecek olursak dang humması, zika virüsü (çocuklarda küçük kafa oluşumuna yol açıyor) chikungunya ve sarı humma gibi viral hastalıklar örnek verilebilir.

Bilim adamları Sarıhumma sivrisineği türünün Afrika kıtasında ortaya çıktığını Ve Dünya’ya da köle ticareti yolu ile yayıldığını düşünüyorlardı. Ama öyle olmadığı yaptıkları araştırmalar sonunda ortaya çıktı. Biyoloji ve çevrebilim profesörü olan Jeffrey Powell ve araştırmacı John Soghigian liderliğindeki ekip, Afrika ve Hint okyanusundaki sivrisinek türlerinin genetik analizlerini incelediler. İnceleme sonucunda Sarıhumma sivrisineğinin atalarının 7 milyon yıldan fazla bir süre önce Madagaskar ve Hint okyanusundaki adalarda ortaya çıktığını tespit ettiler.

Sarıhumma Sivrisineğinin Dağılımı

2014 yılında Dünya Sağlık Örgütü’ne dang humması bildiren bölgeleri ayrıntılı olarak gösteren ve Sarıhumma sivrisineklerinin dağılımını gösteren bir dünya haritası.

Haritaya bakacak olursak sarıhumma sivrisineğinin Orta ve Güney Amerika’nın çoğunda olduğunu görüyoruz. Ayrıca Afrika’nın tamamında, Güney Asya, Hindistan alt kıtasını ve Avustralya’nın çoğuna yayıldığını söyleyebiliriz.

Dang humması bildiren bölgeler ise, güneyi hariç tüm Orta Amerika’yı, Güney Amerika’nın çoğunu, orta Afrika’nın bazı kısımlarını, Madagaskar’ı, Hindistan’ı, Güneydoğu Asya’yı ve Avustralya’nın kuzeyindeki küçük yeri içeriyor.

Nasıl Yayıldı?

Biyoloji ve çevrebilim profesörü Powell, Şunları söylüyor:

“Bu sivrisinek türü çoğunlukla ağaçlarda ve kayalardaki küçük su havuzlarına yumurta bırakıyorlar. Yıllar geçtikçe doğudan afrikaya doğru yavaşça yayılarak kurak iklime uyum sağlamış olmalılar.” diyor. Ek olarak Jeffrey Powell şunları dile getiriyor:

“Kurak iklime sonunda uyum sağladıklarında Afrika köylerinde yaşayan insanların kanlarıyla beslenmeyi öğrendiler. İler ki yıllarda köle ticareti başladığında dünyanın pek çok yerine yayılan sarıhumma sivrisineği son olarak tropikal bölgelere de yayıldığını söyledi.”

Son olarak Sarıhumma sineğinin belirli dönemlerde ülkemizde de gözüktüğü bilinmekte.

Yapılan bir kazı sonucu dinozorlara ait önemli bilgiler bulundu, dinozorlar timsahların soyundan mı geliyorlar? O yazıma da göz atmayı unutmayın. Görüşmek üzere.           

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Asteroitler İle Nasıl Başa Çıkabiliriz, Çok Mu Geç Kaldık ? – Weblogum
  Asteroitler İle Nasıl Başa Çıkabiliriz, Çok Mu Geç Kaldık ? – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] “Katil Sivrisinek Türünün Genetik Kökeni Araştırıldı” adlı yazıma da bakmayı unutmayın. Görüşmek üzere. […]

  Cevapla
  25