SON YAZILAR

Koronavirüs İle Mücadelemizde Yapay Zekanın Faydaları

 Koronavirüs İle Mücadelemizde Yapay Zekanın Faydaları
Okunuyor Koronavirüs İle Mücadelemizde Yapay Zekanın Faydaları

Kontrol altına alma önlemleri gezegenin her yerine yayıldıkça, bilimsel topluluğun koronavirüs doğasını ve yayılma mekanizmalarını anlamak için çalışma hızı çılgın seviyelere yükseldi.

Ancak, büyük ölçüde fark edilmeyen bir gerçek, teknolojinin tüm bu ilerlemeye yaptığı katkıdır. Özellikle yapay zeka sektörü, sürecin başından beri bu ezici görevde insan bilgisinin içsel sınırlamalarının üstesinden gelmeye izin veren çözümler sunmak için perde arkasında yorulmadan çalışıyor. Bu yazıda bunun nasıl yapıldığına dair bazı örnekleri kısaca anlatıyorum.

Koronavirüs Ve Yapay Zeka

Makine öğrenimi teknolojileri veya makine öğrenimi, yapay zekanın ana motorudur. Esasen bu teknolojiler, içlerindeki kalıpları tespit etmek için büyük hacimli verileri veya büyük Veriyi yönetmeye izin verir. Bu şekilde, söz konusu verileri gelecekteki sonuçları tahmin etmek ve başka değerli sonuçlar çıkarmak için kullanabilirler. Böylece, örneğin, belirli bir ülkede 60 yaşın üzerindeki erkeklerde COVID-19‘dan ölenlerin sayısını tahmin edebilirler. Aşağıda sunulan durumlarda gördüğümüz gibi, büyük miktarda verinin kullanılması, bu tahminlere yüksek düzeyde güvenilirlik atanmasına olanak tanır.

BlueDot Teknolojisi

Kanadalı bir şirket olan BlueDot, dünyayı koronavirüs e karşı uyaran yapay zeka programını geliştirdi 31 Aralık 2019’da Çin’de ilk vakanın tespit edilmesinden sonra. Bulaşıcı hastalıkları tahmin etmek, bunların yayılmasını bulmak ve izlemek için tasarlanmış bir programdır. Yapay zeka yeteneklerini, yeni hastalıkların kanıtlarını nasıl ve nerede arayacağını belirleyen epidemiyologların bilgileriyle birleştirerek çalışır. BlueDot, günde 100.000’den fazla raporu çok sayıda dilde analiz eder ve ardından sağlık sektöründeki müşterilerine, hükümetlere, halk sağlığı kurumları ve alandaki diğer şirketlere alarmlar gönderir. Alarmlarda, yapay zeka programı tarafından tespit edilen anormal salgınlar ve ilgili riskler hakkında kısa bir özet içerirler.

Çin’in Wuhan kentinde, şehrin kapatılmasının virüsü içerme kararının alınmasından kısa bir süre sonra temas izleme uygulamaları devreye alındı. Yapay zekanın diğer teknolojilerle birleşimi, virüsün olası taşıyıcılarının izlenmesini ve tespit edilmesini mümkün kılmıştır.

Yerleşik yapay zeka yeteneklerine sahip akıllı gözlüklerin kullanılması, büyük insan kalabalığındaki ateşi olan insanları tespit etmeyi mümkün kılmıştır. Bu cihazlar, güvenlik görevlilerinin, ihtiyaç duymadan birkaç dakika içinde yüzlerce kontrolü gerçekleştirmesini sağlamıştır. Çin, bu tür bir gözetim teknolojisinin bir varyantını ülke genelindeki otobüs ve tren istasyonlarında ve ayrıca büyük kalabalığa eğilimli diğer yerlerde konuşlandırdı. Yapay zeka teknolojilerini, yapay görme teknolojileri ve vücut ısısı ölçümü ile birleştiren bir çözümdür. Bu teknoloji, yetkililerin doğrudan temasa veya insanların davranışlarını değiştirmeye gerek kalmadan büyük kalabalıklarda yoldan geçenlerin, COVID-19’un önemli bir belirtisi olan vücut sıcaklığını izlemelerine izin verdi. Bu şekilde, belirli bir sıcaklık eşiğini aşan kişileri hızlı bir şekilde tespit etmek mümkün olmuştur.

Bugünkü yazımızın sonuna geldik arkadaşlar. Koronavirüs bizlere teknolojinin önemini bir kez daha hatırlatmış oldu.

Nanoteknoloji Nedir? Kulanım Alanları Ve Olası Zararları hakkında yazmış olduğum yazıya da göz atmayı unutmayın. Görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak – Weblogum
  Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Tale Innocence – Harikulade Bir Masal Gangster Filmleri Neden Bu Kadar Seviliyor? Koronavirüs İle Mücadelemizde Yapay Zekanın Faydaları Enola Holmes: Netflix Film İncelemesi Dinozorlar Timsahlardan Geliyor Olabilir […]

  Cevapla
  14