SON YAZILAR

Mafia 1 (2002) İnceleme: Zamanın Kralı

 Mafia 1 (2002) İnceleme: Zamanın Kralı
Okunuyor Mafia 1 (2002) İnceleme: Zamanın Kralı

Mafia 1, Çek merkezli Illusion Softworks tarafından geliştirilip 2002 yılında PC için piyasaya sürülen üçüncü şahıs nişancı video oyunudur. Daha sonra 2004 yılında Playstation 2 ve Xbox’ta piyasaya sürülmüştür.

Mafia 1 Oyun Özeti

Mafia 1, 1930 sonbaharından 1938’in sonuna kadar kurgusal Amerikan şehri Kayıp Cennet’te geçer. Oyuncu, Lost Heaven sokaklarında geçimini sağlamaya çalışırken, Don Salieri liderliğindeki Salieri Suç Ailesi’nin şoförü olarak istemeden organize suça karışan taksi şoförü Tommy Angelo rolünü üstlenmektedir.

Oyunun hikayesindeki olaylarla Tommy, Salieri ailesinin saflarında yükselmeye başlar ve rakip Morello ailesiyle savaşırken Made Man (mafya ailesine ait) olur. Sonunda suç hayatıyla hayal kırıklığına uğrar ve tanık koruması karşılığında hikayesini anlatmak ve Salieri suç ailesinin yok edilmesine yardımcı olmak için polis dedektifi Norman’la görüşme ayarlar.

Mafia 1 Oynanış

Mafia oyunu 21 görevden oluşur ve çatışma, dövüşler, araba sürmek gibi açık dünya bir oyundur. Tüm Kayıp Cennet şehri ve kırsalına ek olarak, Oyun şehrin havaalanı, müzesi, bir kilisesi, bir oteli, terk edilmiş bir hapishanesi, bir restoranı ve Don Salieri’nin barı dahil olmak üzere birkaç ayrıntılı iç seviyeye sahiptir. Değişen hava durumu ve günün saati oyunun gerçekçiliğine katkıda bulunur.

Mafya, oyunculara gerçek hayattaki benzerlerine göre toplam 51 klasik araba kullanma fırsatı sunuyor. Beş klasik yarış modeli de dahil olmak üzere diğer 19 bonus araç, oyunun tamamlanmasıyla birlikte kilidi açılabilir. Arabalar, hikaye boyunca aşamalı olarak tanıtılmaktadır. Önce 1920’lerin modelleri ve daha sonra ortaya çıkan yeni modeller tanıtılmakta. Ek olarak, oyunda oyunculara araçları kullanmadan önce nasıl çalacakları öğretiliyor. Mafia 1 ayrıca, araçların parçalanma ve çarpışmalardan gerçekçi hasar alma yeteneği ile o yılların diğer oyunlarına rakip olan hasar fiziğine sahip olduğu da gösterilmiştir. Arabaları sürerken çalan müzikler bizi 1930’larda yaşıyormuşuz havası verir.

Mafia 1’de başka oyunlarda olmayan bir özellik vardır, oynarken hız yaptığımızda veya kırımızı ışıkta geçtiğimizde peşimize polis takılıyordu ve yakaladığında cezayı kesiyordu, O yılda çıkan bir oyuna için bunlar çok iyi özellikler.

Mafia 1 oyun yapımcılarına şuan bile ders olabilecek bir oyundur. Oyun piyasaya sürüldüğü günlerde diğer var olan oyunlardan çok daha fazla farklılık göstermektedir. 3D grafiklerle oluşturulmuş olan oyun bu türün ilk örneklerinden birisidir. Daha önce bu şekilde tasarlanan ve bu şekilde oyun oynama imkanı veren oyun olmadığından dolayı Mafia 1 oyunu dönemine damga vurmuştur diyebiliriz. Oyunculara görev yapma ve anahtar kilit uyumuyla görevleri tamamlayarak hikayeyi devam ettirme şeklinde sunulan oyun, hem sürükleyici olarak hem de verdiği eğlence olarak devrim niteliğinde bir oyundur. Ayrıca eski bir oyun olduğu için diğer oyunlar kadar kolay değildir. Mafia 1 oyunu 2004 yılından sonra oyun konsolları için de tasarlanmış ve aynı şekilde konsollar ile de oynanabilmesi sağlanmıştır. 24 Eylül 2020’de Mafia 1’in yeni sürümü Definitive Edition piyasaya sürülmüştür.

2019 Yılında çıkan A Plague Tale Innocence‘i incelediğim yazıya da bakmayı unutmayın. Görüşmek üzere.

Yorum Yap