SON YAZILAR

Matematik Nedir? – Ne İşe Yarar?

 Matematik Nedir? – Ne İşe Yarar?
Okunuyor Matematik Nedir? – Ne İşe Yarar?

Matematik Nedir? “Matematik” kelimesi Antik Yunanca döneminde söylenen “mathema” yani öğrenme, bilgi anlamına gelen bir kök sözcüktür. Matematik, bütün bilimlerin kraliçesi olarak nitelendirilir çünkü; hem kendi içinde, hem de başka bilimlerin ilerlemesini sağlamakta önemli bir yere sahiptir. Matematik her şeydir, bunu destekleyen ise; matematik olmasaydı fizik, kimya, astronomi gibi bilimlerin de var olmayacağı olmasıydı.

Matematiğe rönesans döneminde 1500’lü yıllarda, sanat tablolarında dahil büyük önem veriliyordu. Buna örnek olarak rönesans döneminde “Atina Okulu”nu resmeden en önemli İtalyan ressamlardan biri olan Rapheal’in çiziminde, tablosunun sağ alt köşesinde geometri öğreten bir kesim insana da yer vererek matematiğe olan ilgisini göstermiştir.

Matematik Nedir
Raphael, Public domain, via Wikimedia Commons

Aynı zamanda matematik şaşırtıcı olması ve çocuklara doğru bir şekilde gösterilse merak ve sevgi uyandırabilmesi ile bilinir. Çocukken hemen hemen herkes bilmeceleri çok severdi ve sonuçlarını duyduğumuzda çoğu zaman şaşırırdık. Bu bilmeceler yavaş yavaş matematiksel sorularla harmanlandığında çocuklara hem matematik sevgisi kazandırır hem de matematiğe olan ilgisiyle beraber, onun ileriki hayatında matematikle daha sağlıklı bir hayat kurmasını sağlar.

Herhangi bir matematikçi ise matematiğin bir akıl oyunu olmasıyla beraber, bu akıl oyunlarının gençlik oyunu olmasını savunur. Satranç, dama, sayı bulmaca gibi oyunlar özellikle bunun birkaç örneğidir. Matematik laboratuvarı beyin olarak bilinir. Gel gelelim matematik hakkındaki son değerlendirmeye. Beynimizin içinde olan bu laboratuvarda ne kadar başarılı bir deney yaparsak, günlük hayatta o kadar keskin tahminlere sahip oluruz. Bir sonraki adımı hesaplayabilme ve bu olaylar karşısında nasıl cevap verilebileceği konusunda kendinizi geliştirmeye yarar.

Matematik Nedir hakkında kısa yazımızın sonuna geldik. Bilim kategorisinde yer alan Andre Marie Ampere’i anlattığım yazıyı da okuyabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Yorum Yap