SON YAZILAR

Netflix’de İzleyebileceğiniz Irkçılık Konulu Belgeseller

 Netflix’de İzleyebileceğiniz Irkçılık Konulu Belgeseller
Okunuyor Netflix’de İzleyebileceğiniz Irkçılık Konulu Belgeseller

Netflix azınlık hakları konusunda hassasiyeti ile biliniyor. Buna bağlı olarak Netflix’de İzleyebileceğiniz Irkçılık Konulu Belgeseller sayı olarak bir hayli fazla denilebilir. Bu yazımızda en iyi ve kaliteli yapımları bulabilirsiniz.

Irkçılık Konulu Belgeseller

Netflix’in hem kendi yapımları hem de kiraladığı belgesel filmleri arasında etkileyici belgeseller var. Irksal sebepli ayaklanmalardan sistematik ırkçılığa kadar pek çok konuya değiniyorlar.

13.Madde (13TH)

Netflix’in kaliteli belgesellerinden bir tanesi olan 13.Madde ırkçılık sorunun kökenine iniyor. Kölelikle başlayan emek sömürüsünün Özel Hapishane Sistemi ile nasıl devam ettiğini anlatıyor. Genel olarak başarılı bir yapım ama zaman zaman tarafsızlığını korumakta zorlanmış. Mesela günümüz siyaseti ile bağlantı kurmak gereksiz bağlantılara yer verilmiş. Ama ırkçılığın neden hala çözülemediğini merak ediyorsanız bu belgesel durumu anlamanıza yardımcı olacaktır.

LA 92

LA 92 için Netflix’teki en iyi belgesellerden biri denilebilir. Tarafsız, yalın bir anlatımla olayları işliyor. Los Angelos’taki ırksal gerililimin tırmanışını ve 1992’de çıkan ayaklanmayı anlatıyor.

Polis Gözlemcileri (Cop Watchers)

Bu kısa belgesel Polis şiddetine engel olmak için başlatılan Polis Gözlemcileri Hareketini anlatıyor. New York Şehrindeki tutuklamaları kayda alan aktivistlere odaklanıyor.

Suda Bir Şey Var (There’s Something In The Water)

Kanada yapımı Suda Bir Şey Var belgeseli endüstriyel atıkların azınlıkların sağlığını nasıl tehdit ettiğini anlatıyor. Zararlı atıklarının daha çok düşük gelirli ve azınlıklıkların yaşadığı bölgelere atılması çevresel ırkçılık olarak tanımlanmış. Konusu itibariyle önemli olsa da belgesel de pek çok eksikte bulunuyor. Süresine göre işlediği konuların yoğunluğu az olmuş. Dört konuyu anlatmasına rağmen izleyiciyi sıkan kısımlar var.

Irkçılık Konulu Belgeseller

Irkçılık Konulu Belgesel Dizileri

Netflix belgesel dizileri konusunda iyi bir arşive sahip denilebilir. Çünkü platform bu tarz işlere bütçe ayırıyor ve destekliyor. Tabi belgesel dizileri tek bir konudan ziyade farklı konuları da işleyebiliyor.

Masumiyet Dosyaları (The Innocence Files)

Bu çarpıcı Masumiyet Dosyaları belgeseli ABD’deki hatalı yargılamaları konu alıyor. İki aktivist avukatın kurduğu Masumiyet Projesi kapsamında eski dosyalar inceleniyor. Bu belgesel tek bir ırka odaklanmak yerine dar gelirli insanların nasıl sistemin hedefi haline geldiğini anlatmış.

Medyatik Davalar (Trial by Media)

Medyatik Davalar, adından da anlaşılacağı üzere belgesel ABD’deki ünlü davaları anlatıyor. Irkçılığın yanı sıra farklı tarzdaki konulara da yer vermiş. Basının davalara müdahalesi gibi önemli konular da işleniyor.

Irkçılık Konulu Netflix Yapımı Belgeseller” adlı yazımızın sonuna geldik arkadaşlar, “Başlat Ready Player One – Film İncelemesi” adlı yazıma da bakabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • İzlemeniz Gereken 8 Motivasyon Filmi – Weblogum
  İzlemeniz Gereken 8 Motivasyon Filmi – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Netflix’de İzleyebileceğiniz Irkçılık Konulu Belgeseller listemize de bakmayı unutmayın, Bir başka yazıda görüşmek üzere. […]

  Cevapla
  13