SON YAZILAR

DLC Nedir? DLC Nasıl Kullanılır?

 DLC Nedir? DLC Nasıl Kullanılır?
Okunuyor DLC Nedir? DLC Nasıl Kullanılır?

DLC Nedir? DLC kısa tanımı ile “indirilebilir içerik” anlamına geliyor ve bu kavram oyun sektöründe çok sık kullanılan bir kavramdır. Bir oyun indirdiğinizde, bu oyunun harita silah veya yeni senaryolarını, oyun firmaları haricen satıyorlar. Örnek Verecek olursak Dünyada en çok oynanan oyunlardan biri olan EuroTrucks’da ve bu simülasyon oyununda temel olarak Avrupa haritası vardır. Bu oyunu iyice oynayıp sıkıldığınızda, DLC kavramı işin içine giriyor ve bu indirilebilir içerikler sayesinde artık oyuna yeni haritalar eklenebiliyor ( örnek Türkiye haritası, Rusya haritası vs). Aslına bakarsanız, DLC eklentileri ile oyun firmaları, daha fazla para kazanıyorlar. Oyun çok tutulmadığında, oyuncu sayısını arttırmak için, başvurulan strateji, yeni DLC içeriklerini bedava sunmak oluyor. Bu uygulama ile çoklu ortamlarda oyun oynama, yeni silahlar kullanma yeni alanlar keşfetme gibi heyecanlı maceralar, oyuncuların hizmetine sunuluyor.

DLC Oyun Yamasını Paralı İndirmek

DLC oyun yaması olarak paralı indiriliyor.  DLC fiyatını belirleyen kriter ise, o oyunun ne kadar ilgi gördüğü kriteridir. Eğer oyun hiç ilgi görmüyorsa, DLC oyunu zenginleştirmek için ücretsiz olarak indirilebilir. Eğer oyun çok tutulduysa 20 lira ile 300 lira arasında değişebilen yamalar, peş peşe indirilebilir. Eski tarihli bir oyuna bile yeni güncellemeler getirilerek oyunun satışı devam ettirilebilir. Özetle DLC, oyun firmaları için para demek, oyuncular için yeni oyun deneyimi demektir.

DLC ücretsiz indirilebilir mi? DLC istenirse ücretsiz olarak da indirilebilir. DLC genellikle yasal olmayan içeriklerin paylaşıldığı torrent sitelerinden yüklü dosyalar olarak indirilebiliyor. Ancak bunun için torrent sitelerine üye olmak gerekiyor. Her torrent sitesi, ücretsiz üyelik vermiyor. Çok içerik barındıran torrent siteleri, davetiye usulü ile üye alıyorlar ve zaman zaman üyelerinden ücret de talep edebiliyorlar. Torrent dosya indirici programları ( örn. Utorrent ) 1 GB ile 500 GB veriye kadar dosya indirebiliyor. Bilgisayarı kapattığınızda o dosyalar da silinmiyor. Yeniden başlattığınızda dosyalar kaldığı yerden inmeye devam ediyor. İndikten sonra da diğer kullanıcıların kolay indirebilmesi için upload ediliyor ki bu da interneti sömüren bir uygulamadır. Bir oyunun DLC dosyası olarak inmesi, boyutuna göre çok uzun sürebiliyor.

Gürültü Engelleyici Kulaklıklar Ve Çalışma Prensibi

Yorum Yap