SON YAZILAR

PlayStation 5 Vs Xbox Series X Karşılaştırması

 PlayStation 5 Vs Xbox Series X Karşılaştırması
Okunuyor PlayStation 5 Vs Xbox Series X Karşılaştırması

PlayStation 5 Vs Xbox Series X, PlayStation 5 an itibariyle 19 kasımda Türkiye’deki oyun sevenler için satışa çıktı. Oyun konsollarında Sony firmasına en büyük rakip halinde bulunan Microsoft, Xbox Series X ile daha öncesinde geçtiğimiz günlerde boy göstermeye başlamıştı. Peki, burada oyun konsollarından hangisi daha başarılı bir durumda?

Hafta başında satışa sunulan yeni PlayStation oyun konsolu ve Xbox’lar sadece bir oyun deneyimi sunması ile kalmamakla birlikte, neler getirebilecek olduğunu ise gözler önüne seriyor. Microsoft ve Sony firmasının yöneticileri katılım gerçekleştirdikleri bir söyleşide rekabet halinde olmadıklarına dikkat çektikleri gibi, bu konu hakkında sorular yöneltildiğinde kızgınlık ile karşılık verebiliyor.

Ancak her ne kadar firma yöneticileri bu durumu yalanlamış olsa da, oyuncular ve sektör içerisinde yer alan insanlar oyun konsolları arasında sürekli bir kıyaslamaya gidebiliyor. Birçok kişi iki firmanın da birbirinden alacak parası bulunmuyor, bundan dolayı da bu şekilde bir yanıta gittiklerini belirtiyorlar.

Peki PlayStation 5 mi Xbox Series X mi Alınmalı?

PlayStation bundan önceki oyun konsolunda girdiği rekabette üstün girdiğini göstermişti. Sony firmasının PS4 oyun konsolu Microsoft’un Xbox One cihazını geçmeyi başarmıştı. PlayStation 4 cihazında sadece oyuna odaklanma görülürken, Xbox One Kinect kamerası ve canlı TV yayınları yönünde farklılıklarını göstererek reklam yapmaktaydı. PlayStation 5 mi? Xbox Series X mi?

Xbox One piyasa içerisinde ilk sefer yerini aldığında eski oyunların bir kısmı için yeni oyun konsolunda pek yer vermemişti. Bu durumdan dolayı da oyuncular tarafından çok eleştiri almaktaydı. O dönemlerde Nitendo tarafından çıkartılan Wii U konsolu da insanların ilgisini çekmeyi başardığı söylenemez. Rekabet yapabilecek bir fiyat yapısı, fazla şekilde oyun sayısı ile PS4 bir anda rakiplerinin önüne birden geçerek arayı açmıştı.

Peki Bu Sefer Neler Olacak?

Bu defa Sony ve Microsoft firmaları oyun konsolları açısından geleceğe dair bir çok farklı vizyon ile ön plana çıkıyor. 2013 yılında Microsoft, Xbox One tanıtımında yaptıklarından gerekli dersleri çıkarttı. Yeni oyun konsolu ile oyunculara hitap etmiş olan şirket, konsoldaki diğer eklentilerini eskisi gibi pek ön plana çıkartmayı tercih etmiyor.

Donanımlar Ne Durumda?

Sony, nesil farkının oldukça büyük olmasını ve PS5 modellinden öncekilerde daha farklı görüldüğü hissi uyandırdığını belirtiyor. Konsolu ilk olarak açtığınızda fark edeceğiz şey grafiklerin daha iyi konumda olması ve oyunlarında neredeyse hepsinin anında açılması görülecektir.

Blu-ray okuyucusunu barındıran ve sadece internetten indirilen oyunlarla çalışan PlayStation 5 cihazda iki farklı versiyon bulunacaktır.

Şirket yöneticileri ise DualSense oyun konsolunda oyuncular daha önceden hiç yaşamamış oldukları deneyimler ile karşılaşacaklarını ve gerçekçi, dinamik titreşimler ile ekrandaki olaylara eşlik edeceklerini belirtti. Diğer yandan Microsoft ise konsolda tek bir seçim yaparak piyasada konsol ailesini sürmüş oldu. Apple tarafından son dönemlerde iPhone ile gerçekleştirdiği vizyonda olduğu gibi her bir cihazın özellikleri daha farklı uygulamaları çalıştırabilmektedir.

Sadece internet üzerinden indirilmiş oyunları çalıştırmakta olan Xbox modeli Series S ise aynı oyunların Nintendo Switch’den daha uygun fiyat ile oynatmasını vaat etmektedir.

Önceki seriler ile kıyaslanabildiğinde oyun konsolları ev içerisinde daha çok yer kaplayacağı gibi, İngiltere’de 450 sterlin, ülkemizde ise 8 bin TL gibi oldukça yüksek bir fiyattan satışa çıkmış durumdadır. Oyun konsollarındaki yüksek fiyatlar her ne kadar cüzdanları delecek gibi dursa da, harcanacak olan para kıyaslama yapıldığında, performans açısından çok fazla yeniliği de gözler önüne serdiği gözlemleniyor. Ancak her iki şirket içinde oyuncuların yüksek para harcamalarına sevk edeceği konusunda eşit durumdalar.

En Kolay Şifreler – Bu Şifreleri Kullanmayın!

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak – Weblogum
  Demir Tozu Kullanarak Fabrika Çalıştırmak – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] – Bu Şifreleri Kullanmayın! Mutlu Hissetmenizi Sağlayacak Yaşam Önerileri PlayStation 5 Vs Xbox Series X Karşılaştırması Nasıl Cesaretli Olunur – Daha Cesur Olmak İçin Bunları Yapın Şeker Hastalığı […]

  Cevapla
  39