SON YAZILAR

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımı Kömürü Geçti

 Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımı Kömürü Geçti
Okunuyor Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımı Kömürü Geçti

İklim odaklı düşünce kuruluşu Ember’in yeni hazırladığı rapora göre, Rüzgar ve güneş enerjisi kullanımı 2015’ten bu yana iki katına çıktı ve şu anda enerji kullanımının yaklaşık onda birini oluşturuyor. Bu da nükleer santraller tarafından üretilen enerjiye eşit.

Kömür üretimi, 2020’nin ilk yarısında 2019’un aynı dönemine kıyasla rekor kıran bir yüzde ile düştü (8,3). Ember’e göre, rüzgar ve güneş enerjisi kullanımının yükselmesi kömürdeki bu düşüşün yüzde 30’una katkıda bulunurken, düşüşün çoğu COVID-19 salgınından kaynaklanıyor.

Düşünce kuruluşu Ember’in elektrik analisti Dave Jones yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler artık aynı yolda, kömür ve gazla çalışan elektrik santrallerinden gelen elektriğin yerini alacak rüzgar türbinleri ve güneş panelleri inşa ediyorlar” dedi. Ember’in raporu, dünya elektrik üretiminin yüzde 83’ünü oluşturan 48 ülkeyi içeriyor.

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımında İngiltere Ve Avrupa Birliği Başı Çekiyor

İngiltere ve AB, Elektriği rüzgar ve güneş enerjisi ile üretme de başı çekiyor. Almanya elektrik üretiminin yüzde 42’sini, Birleşik Krallık yüzde 33’ünü ve AB genelinde de yüzde 21’ini oluşturuyor. Buda, dünyadaki en büyük üç karbon kirleticisi olan Çin, ABD ve Hindistan’a kıyasla çok daha büyük bir yenilenebilir enerji oranı. 

Rüzgar ve güneş enerjisi, Çin ve Hindistan’da elektriğin yaklaşık onda birini oluşturuyor. Ve Çin dünyadaki tüm kömür enerji üretiminin yarısından fazlası oluşturuyor.

güneş ve rüzgar enerjisi

Önümüzde Uzun Bir Yol Var

ABD gücünün yüzde 12’sini rüzgar ve güneşten alıyor. Reuters’in haberine göre, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji, 2020’de ABD de elektrik üretiminde bir payı olan kömürü geçecek . 

ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından ağustos ayında açıklanan bir tahmine göre, yenilenebilir enerji bu yıl en hızlı büyüyen elektrik üretim kaynağı olacak . Nisan 2019’da ABD’de üretilen toplam yenilenebilir enerji miktarı ilk kez kömürü geride bırakarak yenilenebilir enerjiler için rekor bir yıla katkıda bulundu .

Tüm bunlar, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini ve fosil yakıt kullanımını azaltmayı teşvik ediyor. Ancak, 2015 Paris iklim anlaşmasında belirlenen gezegenin sanayi devri öncesi seviyelerin “1,5 santigrat” dereceden fazla ısınmasını durdurma hedefine ulaşmak için hala uzun bir yol var. Bu hedefe ulaşmak için, kömürün önümüzdeki 10 yıl içinde her yıl yüzde 13 düşmesi ve 2050’ye kadar karbondioksit emisyonlarının esasen ortadan kalkması gerekiyor.

Son olarak Ember’in elektrik analisti Dave Jones şunları söylüyor, “Küresel bir salgın sırasında bile, kömür üretiminin hala sadece % 8 oranında düşmüş olması, ne kadar yoldan saptığımızı gösteriyor” dedi. 

“Çözüme sahibiz ve işe yarıyor ama  yeterince hızlı olmuyor.”

Bir başka yazıda görüşmek üzere…

Kaynak

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Nanoteknoloji Nedir? Kulanım Alanları Ve Olası Zararları – Weblogum
  Nanoteknoloji Nedir? Kulanım Alanları Ve Olası Zararları – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Görsel Anlatımın Gücü Yüzüklerin Efendisi Ve Yıldız Savaşları: Karşılaştırma Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımı Kömürü Geçti Age Of Mythology: Yıllardır Eskitemediğim Oyun Havacılık Endüstrisi Yeni Teknolojiler […]

  Cevapla
  26