SON YAZILAR

Saç Dökülmesi Nedir ? Kellik Tedavisi

 Saç Dökülmesi Nedir ? Kellik Tedavisi
Okunuyor Saç Dökülmesi Nedir ? Kellik Tedavisi

Kellik Tedavisi, Saçlar dış görünümün çok önemli bir kısmını oluşturan aksesuarlar olarak hayatımızda önemli bir yer tutar, ayrıca sağlıklı bir bedeninin belirtilerinden biriside saçlarımızdır.Günümüzde çok fazla kişi saç dökülmesinden şikayetçi ve sürekli çözüm arama derdindeler, internet ortamında ve günlük hayatta kelliği tedavi ettiği ilaçlar olduğu söylenmekte, ama işin gerçeği böyle olmadığından insanlar harcadığı paralarla kalıyor ve psikolojileride çok fazla etkileniyor. Kellik tedavisinde tek başına kullanılan ilaçlar tedavi edici olmadığından çabalarımızda boşuna gidiyor.

Erkek tipi saç dökülmesi günümüz insanların en fazla etkilendiği saç dökülmesi olduğundan tıptaki çalışmalar da bu yönde yapılıyor. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi yaşayabillerinden dolayı kadınların da son zamanlarda tedavi ayırışına girdiği bilinmekte,erkek tipi saç dökülmesi erkeklik hormonun yan ürünü olan DHT(dihidotestosteron) hormonun saç köklerini tahrip etmesinden meydana gelir şanslı olunan taraftır ki ense ve kulak üstünde bulunan saçlar bu hormondan etkilenmez.

Kadınlarda görülen genel bir dökülme oluyor fakat kadınların saçları sürekli yenilendiği için tam bir kellik durumu söz konusu değil. Erkek tipi kellik yaşayan kadınların durumu böyle olmuyor çünkü aynı erkeklerde olduğu gibi bir saç dökülmesi kadınların kelleşmesini sağlıyor bunun sebebi erkeklerde olduğu gibi DHT hormonu bu hormon her kadında bulunur o yüzden erkeklikle doğrudan bir alakası yok sadece bu dökülmeyi yaşayan kadınların saç köklerindeki reseptörler bu hormona daha çok duyarlı oluyor.

Kellik Tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisine FDA onaylı iki ilaç bulunmakta, bunlardan biri minoksidil, diğeri ise finasterid, her iki ilaç da kellik tedavisinde sık sık kullanılmakta iki ilacın da şans eseri bulunduğunu söylemekte fayda var ki finasterid prostat kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaçken daha sonrasında saçlı alanda yeni kıl ve saç oluşumu desteklendiği görülerek kullanılıma başlanmıştır. Finasterid saç dökülmesine sebeb olan hormonu belli orandan engelleyerek saç köklerinden uzaklaşmasını sağlar. Diğer ürün olan minoksidil ise kalp hastalıklarında kullanılmaya başlanıp , saç oluşumunu desteklendiği görüldükten sonra piyasaya sürülmüştür. Her iki ilacın doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor aksi takdirde yan etkileri kişiyi zor duruma sokabilir. Bu ilaçlar düzenli kullanılırsa saç dökülmesi belli oranda azalacak ve yeni saç oluşumunu destekleyecektir.

Diğer Yazılara Göz Atmayı Unutmayın. ( Çocuklarla İzlenebilecek Animasyon Filmleri )

Yorum Yap