SON YAZILAR

Satranç Nasıl Oynanır – Kuralları ve Taşların Hareketleri

 Satranç Nasıl Oynanır – Kuralları ve Taşların Hareketleri
Okunuyor Satranç Nasıl Oynanır – Kuralları ve Taşların Hareketleri

Satranç Nasıl Oynanır, Satranç oyunu tam bir zeka ve strateji oyunudur. Günümüzde çocuklar bu oyunu telefon, tablet veya bilgisayarlarının ekranlarının başında oynadıkları sanal oyunun kare bir tahta üzerine taşınması ve bir ayakta kalma mücadelesidir.

Satranç oyunu iki kişilik bir oyundur ve mantık olarak tahta üzerinde her iki takımın sahip olduğu, vezir, at, fil, kale ve piyonları ile yapmış olduğu stratejik planlar çerçevesinde alınan karar sonucu kim karşı tarafın Şah’ını ele geçirirse savaşı kazanır. Yani oyun Şah ve Mat olur.

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç oyunu her ne kadar anlaşılması ve oynaması güç bir oyun gibi gözükse de basite indirgendiğinde öğrenilmesi kolay bir oyundur.

Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki bu bir savaş oyunudur ve her iki takımın bu savaşı kazanmak için 1 adet Şah, 1 adet vezir, 2 adet fil, 2 adet at, 2 adet Kale ve 8 adet piyonu yani askerleri bulunmaktadır.

Bu satranç taşları ile karşı tarafın Şah’ını ele geçiren taraf oyunu kazanır. Her bir satranç taşının kendine özel bir hamlesi vardır ve bu hamle dışında bir hareket yapamaz.

Satranç Oyununda Satranç Taşlarının Hareketleri Nasıldır?

Şah: Oyunun kilit taşı olmasına rağmen hareket kabiliyeti en az olan taştır. Bulunduğu kareden yanında bulunan karelere bir kare ilerler.

Vezir: Her takımda 1 adet bulunur. Hareket kabiliyeti en yüksek taş olduğu için çok değerlidir. Vezir, ileri, geri, sağa, sola ve çapraz olarak istediği sayı kare kadar ilerleyebilir.

Fil: Satranç oyununda Filin hareket kabiliyeti çapraz olarak istediği kare kadar ilerleyebilir. Fil çapraz şekilde ilerlerken önünde bulunan rakip taşı yiyebilir.

Fil oyuna başlarken siyah karede bulunuyor ise tüm oyun boyunca siyah karede kalır. Onun için siyah fil de denir. Aynı durum beyaz fil için de geçerlidir.

Oyun esnasında kenar kareler yerine orta alanda bulundurulursa, rakip oyuncunun taşları üzerinde hakimiyetin sağlanması ve hamle yapılması açısından etkili olacaktır.

At: Bulunduğu kare üzerinde L şeklinde hareket edebilir.

Kale: Kale bulunduğu kare üzerinden ileri geri ve sağa sola olmak üzere düz bir şekilde + şeklinde hareket edebilir.

Piyon: Oyunda adet olarak en fazla bulunan taştır. Hareket alanı ise ilk hamle hariç bulunduğu kareden öne bir kare şeklindedir, sadece ilk hamlede iki kare ilerler. Ancak, piyon karşı tarafın taşını yerken sağa veya sola çapraz bir kare şeklindedir.

İndie oyun deyince çoğumuzun aklına undertale geliyor, peki bu oyun neden bu kadar seviliyor, merak edenler undertale‘i incelediğim yazıya bakabilirler, Görüşmek üzere.

Yorum Yap