SON YAZILAR

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Okunuyor Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı Nedir? Dünya genelinde yaygın olarak görülen bir hastalık olan şeker hastalığı sebep olduğu başka hastalıklar sebebiyle insan yaşamını tehlikeye sokan bir rahatsızlık türüdür. Bu sebepler Şeker Hastalığı Nedir? Sorusuna yönelik merak edilen birçok konuyu da gündeme getirmektedir. Günümüz insanının en önemli problemlerinden biri haline gelen şeker rahatsızlığı kandaki şeker seviyesinin olması gereken değerlerin üzerine çıkması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir kişideki kan glukoz seviyesinin olması gereken miktar 70-100mg/dL arasıdır. Hastalığa sebep olan etmenler ise insülin hormonunda çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen yetersizliktir. İdrar tahlilinde şeker belirtisine rastlanması bu rahatsızlığın anlaşılmasında kullanılan bir yöntemdir.

Şeker Hastalığı Belirtileri

– Aşırı yemek yeme

– Sıklıkla idrara çıkma

– Normalin dışında su içme

– Ağızda kuruluk

– Halsizlik

– Aşırı kilo kaybetme

– Bulanık görme

– Cilt kuruluğu

Şeker Hastalığı Belirtileri

Tip 1 Diyabet Nedir?

Bu rahatsızlık türünde pankreastaki insülin üretimi yetersizdir. Bu sebeple de insüline bağlı diyabet olarak da adlandırılan bir hastalıktır. Tip 1 Diyabet Nedir? Sualini soran kişilerin bilmesi gereken bir durum da bu tür bir rahatsızlıkta dışarıdan vücuda insülin almak bir zorunluluktur.

Nedenleri Nelerdir?

Tip 1 diyabet nedenleri arasında pankreasın çeşitli nedenlerle zarar görmesi ya da bağışıklık sistemindeki aksaklıkların yanı sıra genetik etmenler vardır.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Tip 1 diyabette uygulanacak tedavi yöntemi perhizin yanı sıra insülin tedavisi şeklindedir. Perhiz uygulaması bir diyetisyen nezaretinde sürdürülmelidir.

şeker hastalığı tedavisi

Tip 2 Diyabet Nedir?

Bireylerde 35 yaş üzerinde ortaya çıkma ihtimali daha yüksek olan Tip 2 diyabet insülin direnci olarak da adlandırılan bir durumdur. Bu tür bir diyabet rahatsızlığının sonuçları arasında ağız kuruluğu ya da kilo kaybı gibi durumlar sıklıkla karşılaşılan değişikliklerdir. Kişi aşırı kilo kaybı yaşayabilirken su tüketiminde de artış görülebilir. Yemek yemede gözlemlenen artış da belirtiler arasında yer alır. Bu rahatsızlıkta pankreas yeterli düzeyde insülin hormonunu üretir. Buna rağmen hücrelerde görev alan reseptörler sağlıklı bir çalışma göstermediği için üretilen insülin hormonunu algılayamazlar. Kan şekerinin dokulara taşınmaması da kan glukoz düzeyinde olumsuzluğa yol açar ve hastalığı oluşmasında gerekli zemin yaratılmış olur. Tip 2 Diyabet Nedir? Sorusu ise bu tür şikayetleri olanların merak edeceği bir durumdur.

Nedenleri Nelerdir?

Aşırı kilo olarak da adlandırılan obezite Tip 2 diyabet nedenleri arasında öncelikli olarak gelir. Genetik faktörler bu rahatsızlık için de geçerlidir. Spor yapmamak ya da hareketsiz bir yaşam sürmek de nedenler arasında gösterilmektedir. Aşırı strese maruz kalmak ise bir diğer neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tür bir rahatsızlıkta da beslenme düzenini kontrol altına almak önemli olacaktır. Aynı zamanda diyabet ilaçları da tedaviye eşlik edecek olan unsurlardır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Şeker hastalığının tedavisi amacıyla ameliyat yapılması Tip 2 diyabet türünde rahatsızlığı olan hastalar için geçerlidir. Ameliyat sonrasında hasta vücudundaki insülinin yeterli düzeyde kullanılması amaçlanır. Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir? Sorusuna yanıt olarak verebileceğimiz pankreasın sağlıklı çalışmasını temin ederek insülinin vücutta doğru kullanılmasına olanak yaratmaktır.

Ensede Şişlik Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
2
 • Parmaklarda Sararma Nedir ve Nedenleri Nelerdir? – Weblogum
  Parmaklarda Sararma Nedir ve Nedenleri Nelerdir? – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  1 sene önce

  […] Karşılaştırması Nasıl Cesaretli Olunur – Daha Cesur Olmak İçin Bunları Yapın Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Andre Marie Ampere Kimdir? – Unutulmaz Bilim Adamları Parmaklarda Sararma Nedir ve […]

  Cevapla
  37
 • Nasıl Cesaretli Olunur – Daha Cesur Olmak İçin Bunları Yapın – Weblogum
  Nasıl Cesaretli Olunur – Daha Cesur Olmak İçin Bunları Yapın – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Cesaretli Olunur – Daha Cesur Olmak İçin Bunları Yapın Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Andre Marie Ampere Kimdir? – Unutulmaz Bilim Adamları Parmaklarda Sararma Nedir ve […]

  Cevapla
  38