SON YAZILAR

Sigaranın Zararları Nelerdir, Bırakmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 Sigaranın Zararları Nelerdir, Bırakmak İçin Neler Yapılmalıdır?
Okunuyor Sigaranın Zararları Nelerdir, Bırakmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sigaranın zararları nelerdir, Sigara tüketimi son yıllarda oldukça artmış, artmaya da devam etmektedir. Hayatı çok zorlayan ve birçok olumsuzlukları beraberinde getiren sigara, minyonlarca insan tarafından keyifle tüketilmektedir. Sigaranın zararları sağlığa çok fazla olduğu profesörler tarafından daima dile getirilmiş olsa da insanlar bunu tüketmekten vazgeçmiyorlar. İlk başlarda etkisini çok fazla göstermese de ilerleyen yıllarda sağlığınızı olumsuz yönde bir hayli etkileyecektir. Eğer sigara kullanıyorsanız en kısa zamanda bırakmanız sizi oldukça rahatlatacak, yaşam standartlarınızı artıracaktır. Sigaranın zararlarına ve bırakmak için neler yapılmalı, nasıl bir yol izlenmeli hep birlikte bunlara bakalım.

Sigaranın Zararları Nelerdir

1. Sigaranın içerisinde 4bin’den fazla kimyasal madde bulunduğu için bunun zararı saymakla bitmez. Öncelikle akciğerlerinizi direkt etkileyerek, akciğer kanserine yakalanma ihtimalinizi %26 artırıyor. Koah, astım, bronşit gibi solunum hastalıklarına zemin hazırlıyor.

2. Cilt bakımına dikkat ediyor olabilirsiniz, ancak sigara içiyorsanız erken yaşlanmadan asla kaçamazsınız. Sigara kullanımı ciltte kırışıklığa, kararmalara, hatta cildinize sinen kötü kokulara zemin hazırlıyor.

3. Kendinizi daima halsiz ve bitkin hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni kesinlikte sigara tüketiminizdir. Çünkü sigara bağışıklığınızı düşürür.

4. Pankreas, rahim, kolon ve kan kanseri de sigara tüketimi ile hayatınıza girebilir.

5. Sindirme görevine sahip tüm organlara hasar verir.

6. Diş ve diş etlerinizi yavaş yavaş çürüteceği için ağız içerisinde ve nefeste kötü kokular oluşacaktır.

7. Hamilelikte içilen sigaralar, çok daha tehlikelidir. Gebelik döneminin başlarında bebeğinizi düşürebilirsiniz. Anne karnındaki bebeğin gelişimini ciddi anlamda olumsuz etkiler. Erkeklerde kısırlık oluşabilir.

8. Vücudun en önemli organı olan kalpte ve damarlarında tıkanıklık meydana gelir.

9. Gün içerisinde uykusuz ve stresli olabilirsiniz, bunun nedeni de sigara kullanmaktır.

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Sigarayı nasıl bırakabilirim diye düşünüyorsanız bunu gerçekten başarabilirsiniz. Kolay olmayacak, ama üstesinden geleceksiniz. Sigarayı bırakmak için öncelikle kararınızın net olması gerekiyor. Kendinize inancınız sonsuz olmalı. Sigarayı bırakmak için bir hastalığınızın olmasına gerek yok, bunun için sigaranın tüm zararlarını okuyun. Sigarayı bırakmaya başladığınız andan itibaren hem psikolojik hem de fiziken kendinizi çok iyi hissedeceksiniz. Kendinize inanıyorsunuz ve bırakmak için her şeyi yapmaya hazırsınız. O zaman bu süreçte yapmanız gerekenleri sıralı bir şekilde açıklayalım.

– Kararınız net olsun, hiçbir şeyin sizin caydırmasına izin vermeyin.

– Bıraktığınız ilk günler de çok fazla sigara tüketmek isteyebilirsiniz ancak bir tane dahi olsa tüketmemelisiniz.

– Sigaranın zararlarını bilmelisiniz. Kendinize zarar veren o sigaranın neler yapabileceğiniz bilmeniz, sizi sigarayı bırakma konusunda motive edecektir.

– Elinizden geldiği kadar, sigara tüketilen alanlardan kaçının. Bu alanlardaki sigara dumanı, sizi de yeniden sigara içmeniz için tetikleyecektir.

– İlk başlarda olan sigara tüketme isteğinin önüne geçemiyor olabilirsiniz, o zaman sigaranın yerine başka şeyler koyun. Mesela canınız her sigara istediğinde sakız çiğneyin, su için, yürüyün. O an oluşan isteğinizi kaybedin.

Gerçekten sigarayı bırakmak istiyorsanız, bu yöntemleri uygulamanız size fayda sağlayacaktır. Kolay değil fakat kendinize inanarak bunu başarabilirsiniz. Sigarayı bıraktığınız ilk anda maalesef ki vücudunuz hemen eski haline dönmüyor. Sigaranın zararları yine bir süre kalıyor. Belirli zaman sonra yavaş yavaş olumlu sonuçlar almaya başlıyorsunuz. Bu olumlu sonuçlarda sizi motife ediyor. Vücuttaki hasarının onarılması ne kadar zaman alıyormuş hep birlikte bakalım.

Sigaranın Zararları Ne Zaman Geçer?

Sigarayı bıraktığınız ilk andan itibaren küçük değişmeler olur ancak bunların çoğunun geçmesi biraz zaman alabilir. Daha önce hiç sigara içmeyen bir birey gibi sağlıklı olmanız çok zor olacaktır. Normal sağlıklı bir birey gibi olma sürenizde ortalama 10 yıldır. Peki sigarayı bıraktığımızda vücutta neler oluyor hep birlikte görelim.

– İçtiğinizde zamanlardaki kanser riskiniz yarı yarıya azalır.

– Sigarayı bıraktığınızdan ilk 20 dakika sonra nabzınız normal haline döner.

– 8 saatin ardından vücudunuz yenilemiş, kan oksijen seviyesi normal seyirlere gelmiş olur.

– Karbon monoksitin vücuttan atılması 24 saat sürer.

– 48 saatin ardından yenilenmiş bir cilde aynı zamanda nikotinsiz vücuda sahip olursunuz.

– Yaklaşık olarak 2 ila 12 hafta arasında vücut kan dolaşımını tamamen düzenlemiş olur.

– Akciğer hücrelerinizin yenilenmesi 1 ila 9 ay sürecektir.

– Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra kalp, hiç sigara içilmemiş insan kalbi gibi olur.

Sigara içmenin ve bırakamamanın en büyük etkeni psikolojidir. Uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. Sizin sigarayı bırakmanızda hiçbir engel yok. Yapamam düşüncesine kapılmadan kendinizden emin bir şekilde başlarsanız kesinlikle başarılı olacaksınız. Sigarayı bırakma döneminde yapılması gerekenleri listeledik. Bu kurallara uyduğunuz takdirde bu işi atlatmanız daha da kolay olacaktır. Yapacağınızdan şüpheniz olmanız. Daha sağlıklı ve mutlu günleriniz olsun.

Sağlıklı Yaşam İçin Şu 10 Besini Tüketin!

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Sağlıklı Yaşam İçin Şu 10 Besini Tüketin! – Weblogum
  Sağlıklı Yaşam İçin Şu 10 Besini Tüketin! – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Yaşam İçin Şu 10 Besini Tüketin! İzlemeniz Gereken 8 Motivasyon Filmi Sigaranın Zararları Nelerdir, Bırakmak İçin Neler Yapılmalıdır? Undertale İnceleme: Sevgi İle Yapılan Oyun Beyne Zararlı Besinler Ve Katkı Maddeleri […]

  Cevapla
  43