SON YAZILAR

Suçiçeği Hastalığı Nedir ? Nasıl Geçer?

 Suçiçeği Hastalığı Nedir ? Nasıl Geçer?
Okunuyor Suçiçeği Hastalığı Nedir ? Nasıl Geçer?

Suçiçeği hastalığı, daha çok çocuklarda görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olan suçiçeği oldukça tehlikelidir. Özellikle ileriki yaşlarda görülen suçiçeği ölümle bile sonuçlanmaktadır. Suçiçeği hastalığı ateş ve döküntüyle kendini göstermektedir. Bu hastalığın 15 gün kuluçka evresi bulunmaktadır. İlk günlerde ateşin fazla olduğu bu hastalığa halsizlik de eklendiğinde kişi için oldukça zorlayıcı olmaktadır. Kaşıntı olarak başlayan suçiçeği kaşınan yerlerde döküntüler meydana getirmektedir. Vücudun birçok bölgesinde oluşmakta olan suçiçeği nasıl geçer diye sorarsak eğer 20 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak bu süre içerisinde içi su dolu olan bu döküntülere dokunmak ileride iz kalmasına neden olmaktadır. Bu hastalığın küçük yaşlarda geçirilmesi de büyük bir önem taşımaktadır. Çocukken geçirilecek olan suçiçeğinde daha az etkilenme görülmektedir. Ancak büyüklerde bu etkiler daha ağır olmaktadır. Hatta hamilelerde oluşan suçiçeği hastalığı bebeklerin ölümüne bile neden olmaktadır.

Suçiçeği Hastalığının İlerlemesi

Genellikle okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen suçiçeği hastalığı yavaş bir ilerleme göstermektedir. Suçiçeğinin ilerlemesi ateş ile başlayarak döküntü ile devam etmektedir ve genellikle 7 gün sürmektedir. 7 gün boyunca çok fazla kaşıntıya neden olan döküntüler vücudun birçok bölgesinde oluşmaktadır. Suçiçeği bulaşıcı bir hastalıktır ve geçirmeyen kişilere rahatlıkla bulaşmaktadır. Döküntüler nedeni ile bulaşan suçiçeği döküntü yerleri kuruyasıya kadar tehlike göstermektedir. Bu yüzden suçiçeği geçiren çocukların bakımları çok iyi olmalıdır ve döküntüler geçesiye kadar dinlendirilmelidir. Okullarda bulaşma riskinin daha fazla olması nedeni ile okula giden çocuk suçiçeği hastalığı geçirdiği dönemde hastalığı geçirmeyenlere bulaştırma riski olmasından dolayı okula gitmemesi gerekmektedir.

Suçiçeği Hastalığının Tedavisi

Suçiçeğinin tedavisi olarak sayılabilecek bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak suçiçeği geçiren çocuk ve kişi sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Çünkü sıcakta terleme sorunu yaşayabilmelerinden dolayı döküntüleri kaşınma göstermektedir. Suçiçeği geçirmekte olan kişilere hafif banyolar yaptırılarak kaşıntı ve enfeksiyon riski engellenmelidir. Ancak bazı durumlarda suçiçeği virüsüne yönelik ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar genellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardır. Genellikle büyüklerde görüldüğünde tehlikeli olabilecek olan suçiçeği hastalığı için kullanılabilecek ağrı kesiciden başka ilaç yoktur.

Oruçluyken Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Tiroid Hastalığı Ve Doğal Tedavi Yöntemi – Weblogum
  Tiroid Hastalığı Ve Doğal Tedavi Yöntemi – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Hastalığı Ve Doğal Tedavi Yöntemi Suçiçeği Hastalığı Nedir ? Nasıl Geçer? Oruçluyken Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? Ünlü Matematikçi Rene Descartes Kimdir? […]

  Cevapla
  34