SON YAZILAR

Verimli Ezber Nasıl Yapılır -Yapılması Gereken Yöntemler

 Verimli Ezber Nasıl Yapılır -Yapılması Gereken Yöntemler
Okunuyor Verimli Ezber Nasıl Yapılır -Yapılması Gereken Yöntemler

Verimli ezber nasıl yapılır, Birçok kişi, iş ve okul hayatında ezber yapmasını gerektiren durumlarda sıkıntı yaşayabiliyor. Ezberlemesi gereken konuları çabuk unutuyor veya hiç ezberleyemiyor. Ezber yeteneğini geliştirmek için yapılabilecek bazı yöntemler vardır.

Daha iyi ezber için uygulayabileceğiniz bu yöntemler, o an için ezberlemeniz gereken konuları daha kolay ezberlemenize yardımcı olacak. Peki, ezber yeteneğini geliştiren yöntemler nelerdir?

1 – Yüksek Sesle Okuyun

Ezber yapmak için herkesin farklı bir yöntemi olabilir. Ezber yaparken yüksek sesle okumakta en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Çünkü ezber için faydalı olan 3 yöntem aynı anda olmaktadır. Yüksek sesle okuyarak ezber yapmaya çalıştığınız zaman, içinizden okumuş, kulağınızla duymuş ve görmüş olacaksınız.

Yüksek sesle okuyarak ezber yapmaya çalışmak, birçok insan için uygun olurken bazı insanlar içinde etkili olmayabiliyor. Bunun için deneme yanılma yöntemi yapabilirsiniz. Bu yöntemi denediğinizde fazla bir etkisini alamadıysanız, başka yöntemler deneyebilirsiniz.

verimli ezber nasıl yapılır

2 – Ezber Sonrası Öğrendiklerinizi Dışa Vurun

Tekrarlamanın ezber için oldukça önemli olduğunu herkes biliyordur. Ezberledikten sonra ezberi dışa vurmak, oldukça etkili olacaktır. Ezberlediğiniz konuyu, yakınınızdaki arkadaşlarınıza veya aile bireylerinizde anlatabilirsiniz. Sizin bunları yapmanız, konuyu tekrar etmenize ve hafızanıza daha iyi oturmasına yardımcı olacaktır. Ezberiniz bittikten sonra, ezberlediğiniz konuyu ses kaydına da alabilirsiniz. Aldığınız kaydı dinlerken, yanlışlarınızı görerek düzeltecek aynı zamanda da tekrar etmiş olacaksınız.

3 – Yazarak Çalışın

Her ezber yönteminin herkeste işe yaramadığını biliyoruz fakat yazarak ders çalışmak veya yazarak ezber yapmak oldukça başarılı bir yöntem olabilir. Ezberlemeniz gereken konuları, ezber yaptığınız sırada bir yandan da yazabilirsiniz. Aynı zamanda ezberledikten sonra aklınızda kalanları bir kağıda geçirerek, hepsini tekrar okuyabilirsiniz. Bu yöntemden daha fazla verim almanız için;

– Ezberlemeniz gereken konuyu önceden yazmak,

– Ezber sırasında yazarak ezber yapmak,

– Ezberledikten sonra bir kağıda aklınızdakileri yazmak,

Bunların hepsini uygulamanızda fayda olacaktır. Ezber sırasında bu 3 kuralı yaptığınızda, daha etkili ezber yaptığınızı sizde göreceksiniz.

4 – Daha Verimli Olabilecek Saatlerde Ezber Yap

Ezber yaparken de saatin önemi oldukça fazladır. Birçok insan ezberin en etkili saati olarak akşam ve gece saatlerini söylemektedir. Genel olarak insanlar bu saatlerde, yorgun ve stresli oluyorlar. Yorgun ve stresli olunan bir durumda ezber yapmak pek mümkün olmayabilir fakat gece yatmadan önce tamamen ezber yapmasanız da birkaç kere okumak, etkili olacaktır. Sabah erken saatlerde uyandığınızda ise ezberinizi yapabilirsiniz. Böylece, ezberlediğiniz konudan daha fazla verim alacaksınız.

Fast Food Tarihi Ve Gerçekleri

Yorum Yap