SON YAZILAR

Yapay Zeka Günlük Yaşamlarımızı Nasıl Ele Geçirdi

 Yapay Zeka Günlük Yaşamlarımızı Nasıl Ele Geçirdi
Okunuyor Yapay Zeka Günlük Yaşamlarımızı Nasıl Ele Geçirdi

Son yıllarda bilim adamları yapay zeka konusunda büyük ilerlemeler kaydetti. Bazı insanlar yapay zekayı bilim kurgu filmlerindeki robotlarla ilişkilendirir, ancak gerçekte teknoloji, birkaç gün sürecek işi kolaylaştırmak ve daha kısa sürede daha fazlasını yapmamızı sağlar. Tıpkı havacılık endüstrisinin teknoloji sayesinde sektör değiştirmeye gidebileceği gibi.

Yapay zeka, günümüzde işe gidip gelmekten alışverişe ve internette gezinmeye kadar günlük hayatımızın birçok alanında rol oynuyor. Yapay zeka yazılım geliştirme piyasası için büyük bir pazardır ve teknoloji her zaman gelişmektedir. Yapay zekanın günlük yaşamlarımızı nasıl ele geçirdi gelin beraber bakalım.

Sosyal medya

Hem yapay zeka hem de sosyal medya insanların hayatlarında daha yaygın hale geldikçe, ikisinin kesişme noktası da daha popüler hale geliyor.

Sosyal medya siteleri, kullanıcılara daha etkili bir şekilde reklam vermek için yapay zekayı kullanıyorlar. Çoğu sosyal medya sitesi, pazarlamacıların büyük ücretli reklam kampanyaları yürütmesine izin verir ve yapay zeka olmadan pazarlamacılar, her kampanya için içerik oluşturmak ve dağıtmak için çok para harcarlar. Ancak yapay zekanın teknolojisi kendi başına yaratıcı sosyal medya reklamları yazabilir. Bu reklamlar, tıklamalar oluşturmak için optimize edilmiştir ve hatta kısaltılmış bağlantılar ve hashtagler içerirler.

yapay zeka sosyal medya

 Sosyal medya siteleri, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için de yapay zekaya güveniyorlar. Örneğin Facebook, kullanıcıların fotoğraflardaki yüzlerini tanımak ve kullanıcılara içerik sağlamak için makine öğrenimini kullanır. İnstegram, kullanıcıların yüzleriyle senkronize hareket eden filtreleri yapmak için yapay zekanın teknolojisini kullanır. LinkedIn, iş önerileri vermek ve kullanıcılarına bağlantılar önermek için de yapay zekayı kullanırlar

Dijital Asistanlar

Google Home ve Amazon Alexa gibi dijital asistanlar son birkaç yılda popülerliklerini artırdı. Aşağıdakiler dijital asistanların en yaygın kullanıldığı alanlardır:

 • Konuşarak mesajı yazdırma
 • İnternet aramaları
 • İnternet aramaları
 • Alarmlar veya zamanlayıcılar
 • Hatırlatmalar
 • Medya oynatmaları
 • Hesaplama yapma

Bazı dijital asistanlar ayrıca, evin ısısını, ışıklarınızı, garaj kapınızı ve diğer cihazları kontrol etmek için teknolojiyi kullanmanıza olanak tanıyan ev otomasyonu da sunar.

Birçok dijital asistan, insan dilini anlamak için yapay zekayı kullanır. Bu, cihazların kullanıcı tarafından söylenen tam cümleleri işlemesine ve doğal konuşmayla yanıt vermesini sağlar.

yapay zeka dijital asistanlar

Yapay zeka, dijital asistanların insan müdahalesine ihtiyaç duymadan kendilerini geliştirmelerine de yardımcı olur. Örneğin, bir iPhone kullanıcısı Siri’ye bir isteğe yanıt verirken hata yaptığını söylerse, hatayı bir daha yapmamayı verilerden öğrenecektir. Yani hatayı düzeltmek için bir insan tarafından yeniden programlanmasına gerek yoktur.

İnternet Aramaları

Çoğu insan, Google gibi arama motorlarını her gün kullanır. Arama motorları 1990’lardan beri var olmakla birlikte, yapay zeka son zamanlarda internet aramalarını deneyime dönüştürmeye başladı.

Yapay zekanın arama motorlarındaki en büyük kullanımlarından biri sıralama algoritmaları oluşturmaktır. Bu algoritmaları oluşturmak ve ayarlamak için hala çok sayıda insan çaba sarf ediyor olsa da, birçok arama motoru bunları geliştirmek için yapay zekayı kullanıyor. Bu, bir internet aramasının ilk sayfasında gördüğünüz sonuçların görünme sırasıdır.

Bir diğer husus, Pazarlamacılar her zaman web sitelerinin arama sıralamasını yükseltmeye çalışır ve bazı insanlar sitelerini en üste çıkarmak için anahtar kelime doldurma ve görünmez metin gibi şüpheli uygulamaları kullanmaya çalışıyorlar. Günümüzde arama motorları, bu uygulamaları kullanan siteleri bulmak ve cezalandırmak için yapay zekayı kullanıyor, böylece arama sonuçlarınız kirletilmemiş oluyor.

E ticaret Mağazaları ve Hizmetler

İnternetten alışveriş yapıyorsanız, yapay zekanın e-ticaret deneyiminizde de bir parçası olduğunu bilmelisiniz. Yapay zeka, internet alışverişinin temel bileşenleri olan dijital asistan teknolojisinde, web aramalarında ve sosyal medya reklamcılığında da büyük rol oynuyor. Facebook’ta Google’da aradığınız bir ürünle ilgili reklam görürseniz, bunun yapay zekanın işi olduğunu bilmelisiniz.

Çevrimiçi alışverişte yapay zekanın bir diğer önemli işlevi, soruları yanıtlamak ve yaygın sorunlara çözüm sunmak için genellikle 7/24 erişilebilen sohbet robotlarıdır. Sohbet robotları her zaman bir insan temsilcisiyle konuşmak kadar yararlı olmasa da, kolay sorunlar için hızlı yardım sunabilirler.

Yapay zeka, kullanıcı bilgilerinizi ve üçüncü taraf verilerini toplayarak alışveriş deneyiminizi kişiselleştirmenize de yardımcı oluyor olabilir. Bir e-ticaret sitesi, ilk satın alma işleminizden sonra size bir ürün önerirse, başka ne satın almak isteyeceğinizi anlamak için yapay zeka kullanmış olabilir.

Müzik Önerileri

Sanatçılar Spotify gibi müzik uygulamalarına her gün on binlerce yeni parça yüklüyor. Yapay zeka, tüm bu parçaların sıralanmasında ve kullanıcılara dinleme geçmişlerine göre önerilerde bulunmada önemli bir rol oynuyor. Örneğin, Spotify, kullanıcılara her Pazartesi yeni müzik çalma listeleri sunan Discover Weekly hizmeti için makine öğrenimini kullanıyor. Bu, kullanıcıların yeni şarkıları ve sanatçıları kolayca bulmasına ve küçük sanatçıların daha fazla görünmesine yardımcı oluyor.

yapay zeka spotify

Spotify ayrıca insan konuşmasını analiz eden doğal dil işleme için yapay zekayı kullanıyor. Yapay zeka, şarkılar veya sanatçılar hakkındaki haber makalelerini, blog gönderilerini ve diğer tartışmaları arayabilir. Ardından, konuşmacıların kullandığı açıklayıcı cümleleri analiz ederek. Bu bilgilerle farklı insanların müzik ve sanatçı hakkında ne düşündüğünü anlar, böylece daha iyi öneriler sunabilir.

Sonuç

Bunu açık açık söylemesek de, yapay zeka çeşitli şekillerde günlük hayatımızın bir parçası. Sosyal medyada bir reklam görüyorsanız, bu, yapay zeka tarafından oluşturulmuş olabilir. Dijital asistanınıza bir soru sorduğunuzda yapay zeka, teknolojinin internette arama yapmasına ve en yararlı yanıtı bulmasına izin verir. Alışveriş yaparken ürün önerileriniz, Spotify’dan müzik önerileriniz ve sosyal medya arkadaş önerilerinizin hepsi yapay zeka sayesinde oluyor. Bazı uzmanlar, yapay zekanın yaygın kullanımının ikinci bir sanayi devrimine yol açacağını tahmin ediyor. Yapay zeka teknolojisi daha fazla geliştikçe, günlük hayatımızda daha fazla yaygın hale gelecek gibi görünüyor.

Kaynak

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Drone Teknolojisi Hakkında Ve Kullanım Alanları – Weblogum
  Drone Teknolojisi Hakkında Ve Kullanım Alanları – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Oyunları: 1970’lerden Günümüze Gelişimi Yaşanabilir Gezegen Bulunmuş Olabilir Yapay Zeka Günlük Yaşamlarımızı Nasıl Ele Geçirdi Ori And The Blind Forest: Görsel Anlatımın Gücü Yüzüklerin Efendisi Ve Yıldız […]

  Cevapla
  27