SON YAZILAR

Yaşanabilir Gezegen Bulunmuş Olabilir

 Yaşanabilir Gezegen Bulunmuş Olabilir
Okunuyor Yaşanabilir Gezegen Bulunmuş Olabilir

Yaşanabilir gezegen arayışımız, 4.000’den fazla gezegeni ortaya çıkardı ve bunlardan bazıları potansiyel olarak yaşanabilir olarak nitelendirildi. Bu, orada yaşayan biri olduğu anlamına gelmez, ama orada yaşam olabileceği anlamına geliyor olabilir.

Yaşanabilir gezegenler hakkında konuştuğumuzda, bu genellikle Dünya’ya çok benzeyen gezegenler anlamına gelir. Su ve atmosferin olduğu türden bir yer. Böyle bir dünyanın üzerine düşen bir insan ölmez herhalde diye düşünebilirsiniz. Ama neyin “yaşanabilir” olduğuna ilişkin varsayımlarımızı dayandıracağımız tek bir canlı ekosisteme sahibiz. Bilim adamları, evren hakkındaki insan merkezli görüşümüzü kısıtlamanın yıldızlar arasında yaşam bulmak için hayati önem taşıyabileceğini belirtiyorlar. Öyleyse;

Bir Gezegeni Yaşanabilir Kılan Nedir?

yaşanabilir dünya

Dünyanın daha sıcak bölgelerinin daha fazla biyolojik çeşitliliğe sahip olduğunu biliyoruz, bu nedenle Dünya’dan biraz daha sıcak bir gezegen daha fazla yaşama ev sahipliği yapabilir. Bu insanlar için pek uygun olmayabilir, Üstte geçen “Bilim adamları, evren hakkındaki insan merkezli görüşümüzü kısıtlamanın yıldızlar arasında yaşam bulmak için hayati önem taşıyabileceğini belirtiyor.” dan kasıt bu yani bir gezegenin yaşanabilir olması, içinde insanların yaşayabileceği türden bir gezegen olduğu anlamına gelmiyor. Ama konumuz bu değil. Analizde Berlin Teknik Üniversitesi’nden astrobiyolog Dirk Schulze-Makuch liderliğindeki ekip, gezegenimizin yaklaşık 1,5 katı büyüklüğünde gezegenler aradı. Bu dünyaların yoğun bir atmosfere sahip olma olasılığı daha yüksek ve yaşamı kaplaması için yüzey alanı, mavi gezegenimizden daha büyük.

Bir gezegenin yörüngesi de önemli bir faktördür. Güneş sarı bir cüce yıldızdır ve Dünya’yı yaşanabilir kılmak için elinden geleni yapıyor, ama belki de bu yaşam için en iyi yıldız değildir. Güneşimiz ısınmadan, Dünya’yı bir yumurta gibi kaynatmasına sadece bir milyar yıl daha var. Turuncu cüce yıldızlar gibi daha uzun ömürlü yıldızların yörüngesinde dönen gezegenlerin yaşama ev sahipliği yapma şansı daha yüksek olabilir.

Ekip, bilinen gezegenleri inceledi ve yaşanabilir olarak nitelendirilebilecek Dünya’yı buldu. Bu, 3.000 ışık yılı uzaklıkta olan KOI 5715.01 gezegenidir. Dünya’nın kütlesinin yaklaşık 1,8 katı ve turuncu bir yıldız cüce güneşin yörüngesinde dönüyor. Bununla birlikte, Analizde adı geçen diğer gezegenler üzerinde araştırma yapamayacağımız kadar bizden çok uzakta.

 James Webb Uzay Teleskobundan daha gelişmiş teleskoplar yapana kadar, yaşanabilir dünya arayışımız çıkmaza girmiş olabilir.

Yayınlanan analiz

Bilim kategorisinde yazmış olduğum asteroitler hakkında ki yazıya da bakmayı unutmayın. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Dinozorlar Timsahlardan Geliyor Olabilir – Weblogum
  Dinozorlar Timsahlardan Geliyor Olabilir – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] En Korkunç Film Sizce Hangisi? Video Oyunları: 1970’lerden Günümüze Gelişimi Yaşanabilir Gezegen Bulunmuş Olabilir Yapay Zeka Günlük Yaşamlarımızı Nasıl Ele Geçirdi Ori And The Blind Forest: Görsel […]

  Cevapla
  30