SON YAZILAR

Yüzüklerin Efendisi Ve Yıldız Savaşları: Karşılaştırma

 Yüzüklerin Efendisi Ve Yıldız Savaşları: Karşılaştırma
Okunuyor Yüzüklerin Efendisi Ve Yıldız Savaşları: Karşılaştırma

Yüzüklerin Efendisi ve Yıldız Savaşları, sinema tarihinin en popüler film serilerinden ikisidir ve “Hangisi daha iyi” sorusu her zaman sorulmuştur.

Yüzüklerin Efendisi serisi, JRR Tolkien tarafından yazılan en çok satan kitap serilerinden biridir. Yıldız savaşları ise herhangi bir kitap serisine dayanmamaktadır. Sadece filmi vardır, George Lucas filmi yazıp yönetmiştir.

Yüzüklerin Efendisi Ve Yıldız Savaşları Hakkında

Bu filmlerin her ikisi de kendi türlerindeki en iyi filmler. Yıldız savaşları bir bilim kurgu çağına öncülük etti ve birçok bilim kurgu meraklısı tarafından sevilir. Darth Vader ve Skywalker gibi karakterler Dünya çapında ün salmıştır.

Yüzüklerin Efendisi filmleri fantastik film yapımında bir zirve olarak kabul edilir. En sevilen film serisinden biri olmadan önce sevilen bir kitap serisine sahipti. Game of Thrones, Harry Potter gibi Dünyada nam salmış kitaplara ilham kaynağı olmuştur.

Yüzüklerin Efendisi’nin filmlerini Peter Jackson yönetmiştir.

İki Serinin Sinema Karşılaştırması

Yıldız Savaşları 1977’de piyasaya sürüldüğünde tüm zamanların gişe rekorlarını kırarak 410 milyon dolar hasılatla tüm zamanların en çok hasılat yapan filmi oldu. Bu başarıdan sonra yönetmen George lucas iki devam filmi daha yaptı. Bu üçleme gerçekten büyük bir başarıydı ve bu sayede tüm zamanların en iyi film üçlemesi olarak anılmaya başlandı.

1999’da, orijinal Star Wars’dan yıllar önce geçen, sonraki üçlemenin ilk filmi yayınlandı. Daha çok para için yapılmış gibiydi zaten hayranlar ve eleştirmenler filmi pekiyi bulmadılar.

2012 senesine geldiğimizde Star Wars imparatorluğunun sahibi olan george lucas star wars’ı disneye sattı ve başka bir üçlemenin geleceğini duyurdular. Bu üçlemenin ilk filmi olan “Güç Uyanıyor” 2015 yılında vizyona girdi ve 2 milyar doların üzerinde gelir elde etti. Ama sonraki filmleri ilk film kadar ilgi göremedi. Yıldız Savaşları hayranları ve eleştirmenler bu filmlerden de pek haz etmese de gişede çok iyi para kazandılar.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesi toplam 281 milyon dolarlık bütçeyle 2,9 milyar dolardan fazla gelir elde etmiştir.

İlk film olan “Yüzük kardeşliği” 2001 yılında vizyona girdi ve yılın en çok hasılat yapan ikinci filmi oldu, İkinci film olan “İki kule” 2002 de vizyona girip yılın en çok hasılat yapan filmi olmuştur. Son olarak üçüncü film olan “Kralın dönüşü”, Titanic in arkasından tüm zamanların en çok gelir elde eden filmi oldu. Filmler, kitap serisine tutarlı olduğu için eleştirmenler tarafından oldukça beğenildi.

Yönetmen Peter Jackson, Tolkien’in yazdığı “Hobbit” kitabı ile ilgili başka bir üçleme daha yaptı bu film yüzüklerin efendisinin öncesini anlatıyordu ve 655 milyon dolar bütçeyle 2,9 milyar doların üzerinde gelir getirmiş oldu.

Aldıkları Ödüller

İlk Yıldız Savaşları filmi olan “A New Hope (Yeni Bir Umut)” filmi Oscar da on ödüle aday gösterilerek bunların altı tanesini almıştır. İkinci film olan “The Empire Strikes Back (İmparatorun Dönüşü)” filmi de üç ödüle aday gösterilip birini kazanmıştır.

Bunlardan harici olarak “imparatorun dönüşü ve Son Jedi” filminde görsel efektler için özel başarı ödülleri almışlardır. Son olarak da atmosfer sesleri (robot, uzaylı) için özel başarı ödülü kazanmışlardır.

Yüzüklerin efendisi serisinde bakacak olursak ilk film “Yüzük Kardeşliği” on üç ödüle aday gösterilerek bunların dört tanesini almıştır. İkinci film olan “İki Kule” de altı filme aday gösterilip ikisini kazanmıştır. Son film “Kralın Dönüşü” ise Oscar da on bir ödüle layık görüldü ve bunların hepsini almıştır ve hala “en iyi film” ödülünü alan tek fantastik film olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Kitleleri

Yıldız savaşlarının kitlesi yüzüklerin efendisine göre daha fazladır. Nasıl bu kanıya vardın diyenler için star wars gelirlerinin %60’nı ürün satışlarından elde etmekte, ışın kılıcı ve figürleri çocuklar arasında oldukça popüler. Bunun sebebi de tabi ki yıldız savaşlarının çizgi filmleri. Yüzüklerin efendisinin ise gelirlerinin çoğu kitaplarından gelmektedir. Yıldız Savaşlarının filmleri yeni nesillere çok hızlı aktarılmaktadır nerden baksanız şuan üç kuşaktan beri kitleye sahipler ve filmleri hala gelmeye devam ediyor

Sonuç Hangisi Daha İyi

Uzun lafın kısası bu iki serinin de tamamen farklı bir izleyici kitlesi var. Bilimkurgu, uzay aksiyon filmlerini sevenler Yıldız Savaşları’nı daha iyi bulurken, maceracı ve fantastik filim sevenler Yüzüklerin Efendisi’ni daha iyi buluyorlar. Sizde düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Netflix’de İzleyebileceğiniz Irkçılık Konulu Belgeseller” adlı yazımında ilginizi çekçeğini düşünüyorum. Bugünlük bu kadardı bir başka yazıda görüşmek üzere.

Konuya vesile olan kaynak.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Pulp Fiction İncelemesi : Seviyorum Bu Filmi – Weblogum
  Pulp Fiction İncelemesi : Seviyorum Bu Filmi – Weblogum
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 sene önce

  […] Yaşamlarımızı Nasıl Ele Geçirdi Ori And The Blind Forest: Görsel Anlatımın Gücü Yüzüklerin Efendisi Ve Yıldız Savaşları: Karşılaştırma Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımı Kömürü Geçti GRAM ALTIN ₺ 527,98 […]

  Cevapla
  32